Kollár László

Bevezetés a tartószerkezetek tervezésébe


Boltozatok

A támaszvonalnak kiemelt jelentősége van a tégla- és kőívek, illetve -boltozatok tervezésében, mert ezek anyaga húzást nem (vagy alig) képes felvenni, és így oly módon kell kialakítani őket, hogy csak nyomás jöjjön létre bennük. A fentiek tükrében azt mondhatjuk, hogy ezeket támaszvonal alakúra kellene készíteni. Ha például a teher egyenletesen megoszló, akkor az ideális alakjuk parabola (100.a ábra). Ennél egy kicsit lehetünk kevésbé szigorúak is: a boltozatok általában vastag szerkezetek, így elegendő azt megkövetelnünk, hogy a támaszvonal (kis tartalékkal) belül legyen a boltozaton, ekkor a csak nyomófeszültségeket igénylő erőjáték ki tud alakulni. Mi történik a boltozattal, boltívvel akkor, ha egy nehéz kőműves rááll a harmadpontjára? Erre a teherre a támaszvonal (97. ábra, jobb oldal) háromszög alakú, és a támaszvonal a 100.b ábrán vázolt esetre kívül kerülne a boltozaton. Így az ábrán jelölt helyen a boltozatban húzás alakul ki, amely a boltozat töréséhez és összeomlásához vezethet (103.c ábra). A valóságban a boltozatok el tudnak viselni jelentős koncentrált terheket is. Ennek az az oka, hogy a koncentrált (változó) teherrel egyidejűleg jelentős állandó terhek is működnek a boltozatra (101. ábra). Ha a két teher együtteséhez tartozó támaszvonal (azaz az erő útja) belül van a boltozaton, akkor az képes viselni a terheket (102. ábra).

Bevezetés a tartószerkezetek tervezésébe

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 782 2

A könyv építő- és építészmérnök BSc hallgatóknak szól, akik a tárgy keretében ismerkednek meg a tartószerkezetek tervezésével és méretezésével. Előtanulmányként a középiskolai fizika- és matematika-tananyag ismerete szükséges. Hasznosak lehetnek további elemi ismeretek a statika és a szilárdságtan témaköréből, de ezeket a 4. fejezetben összefoglaltuk.

A könyv célja, hogy általános eligazodást adjon az építmények statikai viselkedéséről, a modellezés lépéseiről, az erő útjáról a terhek támadáspontjától az alapozásig, a számítás lehetséges módjairól, a tartószerkezet tönkremeneteli lehetőségeiről és a szerkezetválasztás legfontosabb szempontjairól. Bemutatja a tartószerkezeti méretezés alapjait: a teherfelvételt, az anyagi viselkedés modellezését, az alkalmazható közelítéseket és a teherbírási és használhatósági követelmények kielégítésének módszereit. A fenti témakör-felsorolás olyan általános, hogy akár egy sok féléves tantárgy tematikája is lehetne, mégis tárgyalható egyetlen félévben. Ennek természetesen ára van: csak egyszerű tartószerkezetekkel foglalkozunk, és csak röviden érintjük a statikailag határozatlan tartó¬szerke¬zeteket. A cél a tartószerkezet-tervezésben fontos fogalmak és jelenségek megértése, ezért gyakran az általános (matematikailag és mechanikailag precíz) tárgyalásmód helyett azt az utat választjuk, hogy egyszerű példákon mutatjuk be tartószerkezetek viselkedését. A tananyag elsajátítását számos valós szerkezet elemzése, negyvenhét kidolgozott számpélda és nyolcvanhét gyakorló feladat segíti.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kollar-bevezetes-a-tartoszerkezetek-tervezesebe//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave