Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A Leclerc-hadosztály

De Gaulle speciális helyzetben volt az emigráns vezetők között. Rendhagyó helyzetének lényege az a tény volt – és hiába igyekeztek, ezt sohasem sikerült maradéktalanul elleplezni –, hogy nagyon kevés francia volt kész kezdettől fogva elkötelezni magát a Szabad Franciaország mellett. Az valójában nemigen számított, hogy de Gaulle sem állam-, sem kormányfő nem volt: Belgium, Norvégia és Dánia emigráns kormányait is teljes jogú szövetségeseknek ismerték el, még ha királyaik az elfoglalt anyaországban maradtak is. Nem számított, hogy fikarcnyi területet sem „hozott magával” – sem „az anyaországból”, sem „a gyarmatokról” –, amely a fennhatósága alá tartozott volna: Lengyelországot és Csehszlovákiát is maradéktalanul elfoglalták, sőt feldarabolták, Sikorskit és Benešt mégis elismerték szuverén nemzeti vezetőknek. Még az sem számított, hogy Pétain kétségbevonhatatlanul alkotmányos utódja volt Lebrunnek: mivel a Harmadik Köztársaságot elnöki rendelettel számolták fel, Nagy-Britannia – és később az Egyesült Államok – megfelelő alappal rendelkezett, hogy miután így döntöttek, illegitimnek nyilvánítsák az État français-t. Azonban a számok, a hajók, a katonák és – bármilyen lehangoló beismerni – a szívek száma is Pétain marsallt erősítették. Hacsak (és ameddig) de Gaulle nem tudott hasonló mennyiségeket produkálni, a Szövetségesek érdeke az volt, hogy egy hátsó ajtót nyitva tartsanak Vichy számára.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave