Gonda Tibor

Alternatív turizmus


A tömegturizmus kialakulása

A nemzetközi turizmus egy emberöltő alatt páratlanul dinamikus fejlődésen ment keresztül. 1950-hez képest több mint negyvenszeresére emelkedett az adott évben külföldre utazók száma (1.1. ábra). A növekedés nem volt előzmény nélküli, hiszen a XIX. század utolsó évtizedeiben és az első világháborút megelőző években (ezt a kort nevezzük a modern turizmus hőskorának vagy első virágkorának) és a két világháború közötti időszakban (ezt a kort hívják a turizmus második virágkorának) már igen jelentős és széles körben érzékelhető fejlődést produkált az ágazat. Kialakultak a turizmus alapvető fogadási feltételei, felértékelődtek a turizmus számára fontos vonzerők, és megfigyelhető volt a tudatos termékfejlesztési és marketingmunka is (Gonda–Kaposi, 2019). Nyilván a kor társadalmi tagozódásának megfelelően a lakosságnak csak egy kisebb része tudott bekapcsolódni az idegenforgalomba, de a szellem kiszabadult a palackból, és az emberek széles körénél kialakult az utazás iránti motiváció. Ennek ellenére senki nem gondolta volna, hogy a második világháborút követően ilyen gyorsan magára talál a turizmus, és fantasztikus növekedési ütemet produkálva, pár évtized alatt valódi tömegjelenséggé válik. Az elmúlt évtizedekben a turizmus területén szakadatlan növekedés és fokozódó diverzifikáció volt tapasztalható, aminek következtében világszerte az egyik leggyorsabban fejlődő gazdasági szektorrá vált. Ezek a dinamikus folyamatok lettek a fő mozgatórugói a világ egyes országain belül lezajló társadalmi-gazdasági fejlődésnek. Manapság a turizmus a nemzetközi kereskedelem egyik legjelentősebb ágazata, és számos fejlődő ország számára ez az egyik legfőbb jövedelemforrás. A turizmus munkahelyek teremtését, a szegénység felszámolását, a nemek egyenlőségét, valamint a természeti és kulturális örökség megóvását és népszerűsítését egyaránt jelenti (UNWTO, 2013). Pedig a kezdeti évek nem is teremtettek optimális feltételeket a turizmus fejlődésének. Gondoljunk csak a háborús újjáépítésre, a két világrend kialakulására, az ezzel járó politikai feszültségekre és a vízumkényszerekre stb. A XX. század második felében élő emberek zömének azonban hallatlanul erős volt a motivációja az új országok és új, különleges helyek megismerésére. Ezért a turizmus hamar globális jelenséggé vált, és a nemzetközi turizmus dinamikusan fejlődött (1.1. ábra).

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave