Gonda Tibor

Alternatív turizmus


A reziliencia a település- és területfejlesztésben, valamint a turizmusban

A reziliencia az ökológia fogalomtárában a ’70-es évek elején jelent meg (Szokolszki–Komlósi, 2015). Olstrom szerint „a reziliencia, amely hasonló koncepció, mint az erőteljesség (robustness), az ökológia által kifejezett gondolat, és arra szolgál, hogy mérje azokat a változásokat vagy zavaró hatásokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy átalakítsák az adott rendszert az egyik egymást erősítő folyamatból és rendszerből egy másfajta rendszerbe és folyamatba” (idézi: Bándi, 2017: 13). A hazai és nemzetközi szakirodalom vizsgálata során leszűrhető az a következtetés, hogy a reziliencia kérdésének előtérbe kerülése összhangban áll a fenntartható fejlődés törekvésének sikertelenségével is. Amíg ugyanis létezik társadalmi és környezeti fenntarthatóság, addig kevesebb az a káros hatás, ami miatt a reziliencia kérdésköre előtérbe kerül. Ha a természet, társadalom és gazdaság harmonikus kapcsolatban van egymással, akkor megvalósul a fenntartható fejlődés. Ha azonban a gazdaság a társadalom túlzott fogyasztói igényeire reagálva túlságosan is igénybe veszi a társadalom és a természet erőforrásait, akkor ez az egyensúly megbomlik, és azonnal előtérbe kerül a reziliencia kérdése. Ennek veszélyeire már a korai turizmuskutatók is felhívták a figyelmet (Gonda, 2017).

Alternatív turizmus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 768 6

A turizmus jelenségének vizsgálatával folyamatosan formálódik, változik, bővül a turizmus törvényszerűségeiről meglévő tudás is. Rengeteg új irányzat vált ismertté, és olyan új fogalmi kategóriák jelentek meg, amelyek között az eligazodás még a jól felkészült turisztikai szakemberek számára is problémát okoz. Szelíd, fenntartható, környezettudatos, felelős, zöld, természeti, öko, tudatos, lassú… Hosszan sorolhatnánk a turizmus ismert vagy kevésbé ismert jelzőit anélkül, hogy azok pontos jelentéstartalmáról mély ismeretekkel rendelkeznénk.

E kategóriák közötti eligazodáshoz, a terminológiák pontos értelmezéséhez kíván hozzájárulni ez a könyv oly módon, hogy egyben bemutatja ezek keletkezését és turizmuson belüli szerepét. Ismerteti annak a folyamatát is, hogy a tömegturizmus kialakulásával párhuzamosan hogyan jelent meg a fogyasztói igény a „nem tömegturizmus” alternatív kínálati elemeire, azaz hogyan alakult ki, és mit is jelent pontosan az alternatív turizmus kifejezés.

A kötet elsődleges célcsoportja az oktatásban részt vevő hallgatók, de a gazdag tudásanyag, a felvonultatott környezeti-társadalmi összefüggések a gyakorló szakemberek számára is egyaránt elmélyült tudást nyújtanak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonda-alternativ-turizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave