Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Pozicionálás a mester-narratívumokkal és többségi történetekkel szemben: ellen-narratívumok, ellen-történetek

Az egyén a domináns narratívumokhoz képest pozicionálja magát. Ha valaki nem illeszkedik a domináns narratívumba, a kulturálisan elterjedt, ismert és internalizált, normatívnak, természetesnek tekintett történetvezetésekbe (például: „minden nő anyának született, és anyává válik”), élettörténete a domináns történetek „rendes vágányú” jellegéhez képest deviánsnak tűnhet. Kívülállónak, periférián lévőnek érezheti magát, akinek a hangját, perspektíváját nem hallják, nem veszik figyelembe, vagy elutasítják. Ezek az egyének azonban pozicionálhatják magukat a domináns narratívumokkal szemben is. Olyan történeteket, narratívumokat élhetnek meg és mesélhetnek el, amelyekkel implicit vagy explicit módon ellenállást tanúsíthatnak a domináns történetekkel, mester-narratívákkal szemben. Ezekkel az ellen-történetekkel, ellen-narratívákkal az ellen-valóságot is tudják demonstrálni és validálni (Andrews, 2004), kiváltképp, ha ezek más emberek tapasztalatával is találkoznak. Lundholt és munkatársai szerint az ellen-narratívumok „olyan egyéni vagy kollektív tapasztalatokat tárnak fel, amelyeket a domináns narratívák elnyomnak, elhallgatnak vagy kizárnak. Olyan történetek iránti igényt elégítenek ki, amelyek megfelelnek az egyén saját én-tapasztalatainak, különösen azoknak, amelyek ellentétben állnak a társadalomban kialakult domináns narratívákkal” (Lundholt et al., 2018, 3). Tulajdonképpen az Andrews által említett internalizálással (Andrews, 2004) szembeni mechanizmusról van szó: ezek ellenreakciók azokra a narratívákra, történetekre, amelyeket mások (domináns mások) mondanak róluk. Ezzel elhatárolódnak a domináns narratíváktól, és ezekhez képest alternatív, eltérő realitásokat, a saját élményeikkel kongruens ellen-narratívumokat mondanak el. A szerző szerint az ellen-narratívumok nem egységes válaszok a mester-narratívumokra, hanem változatos, szórványos tapasztalatokat magukba foglaló történetek lehetnek.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave