Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Bevándorlás és eugenika

Az első világháború olyan roppant hatást gyakorolt az Egyesült Államokra, hogy már az írni-olvasni tudás vizsgálatát kimondó törvény is kevésnek bizonyult a restrikciós mozgalom híveinek megnyugtatására. A „nagy háború” után a bevándorlóktól – egy New York-i iskolai főfelügyelő szavaival – „mindazon kötelezettségek és kapcsolatok teljes elfelejtését követelték, amelyek leszármazás vagy születés szerint más országhoz kapcsolták” (Thomas, 1921, 281). Könyvek, cikkek, beszédek tömkelege követelte ezután, hogy a bevándorlók teljes mértékben amerikanizálódjanak. A restrikciós hullám csúcspontját a történész Mark H. Haller így jellemezte: „A háború utáni légkörben felfokozódtak az érzelmi reakciók. A háború felerősítette az amerikanizmus eszméjét. Az ország gyanakvással figyelte a »kötőjeles« [két nemzethez is kötődő, például magyar-amerikai] amerikaiak lojalitását, gyűlölettel fordult a radikálisok és a pacifisták felé, akik gyakran viseltek idegen nevet, és ellenezték a háborúba lépést. A háború utáni időszak békétlenséget hozott a munkásság körében is. A vörös veszedelemtől való félelem dühödt támadásokra késztetett a vélt radikálisok ellen, nagy nyilvánosságot kaptak a letartóztatások és az idegen származású radikálisok kiutasításai. A félelem és bizalmatlanság légkörében érkeztek azok a hírek, amelyek szerint az országnak a háború által tönkretett Európából menekülő legyőzöttek áradatával kell szembenéznie, megvert népekkel, üldözött zsidókkal és szegény parasztokkal. De fel volt heccelve a szervezett, a bevándorlást ellenző munkásság is. A megváltozott légkörben szinte egyedül maradtak az új bevándorlók képviselői, akik folyamatosan védték az olvasztótégely gondolatát” (Haller, 1963, 154–155).

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave