Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Az igazságtalan és szabálytalan verseny személyes élménye passzív elszenvedőként vagy aktív alakítóként

Mivel ebben az esetben nem skálaszintű a változó, a medián adhat jellemző értéket. A 3. táblázatból látható, hogy az igazságtalanság esetében (1) a medián 5, ami azt mutatja, hogy a válaszadók fele a „Volt egy-egy ilyen eset az életemben, és az mély nyomot hagyott” tétel felett helyezkedett el, vagyis több vagy éppen sok igazságtalan eset volt az életében, amelyek vagy kifejezetten mély nyomot hagytak, vagy nem voltak lényegesek. A válaszadók másik fele viszont vagy csak egy-egy nem lényeges esetet élt át, vagy egyáltalán nem volt része igazságtalan versenyben. A második tétel, amikor csaltak a válaszadóval szemben, magasabb, 6-os mediánértéket mutat. Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy több embert ért igazságtalanság verseny során, mint hogy csaltak volna vele szemben, vagyis az igazságtalanság és a csalás nem járt együtt szükségszerűen. A válaszadók különbséget tettek a verseny kétféle (inkább a verseny intézményére és inkább a versenytársra vonatkozó) jellemzője között. A két változó korrelációs együtthatója mégis magas erősségű (r(972)=0,694; p<0,00), a két tétel rangsorátlaga között viszont szignifikáns szinten eltérés tapasztalható (Z(971)= –9,336; p<0,001). A harmadik állítás az egyén csalására vonatkozott. Nem meglepő módon ennek a mediánja 7, tehát a válaszadók ezt a tételt tartják legkevésbé jellemzőnek magukra.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave