Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


A tudatos értéktörekvések alakulása

A tudatos értéktörekvések közül a társadalmi-gazdasági stabilitás értékei – a szociális biztonsággal az élen – bizonyultak a legfontosabbnak a kérdezett reprezentatív minták számára. A politikai demokratizmus és a társadalmi dinamika törekvései köztes helyet foglaltak el, és konzekvensen a konzervatív értékek zárták a sort. A köztudat megismerési/kognitív vetületeként tanulmányoztuk, hogy a kutatás négy évében az országos reprezentatív minták milyen értékeket – mint társadalmi törekvésük kívánatos irányát – mennyire preferálnak. A felkínált (és a vizsgálati személyek számára definiált) értékek több törekvési irány kijelölésére voltak hivatottak és alkalmasak. Időtálló tendenciaként azt tapasztaltuk, hogy saját kívánságukként (vagy az emberek vágyaként) a stabilitás értékeit helyezték előtérbe. Az első helyen többnyire a „szociális biztonság” szerepelt – habár 2010-ben megelőzte a „rend”, és ehhez a kettőhöz képest visszatérően a harmadik helyre szorult a „környezetvédelem” szubjektív jelenősége. A választömegből évente kibontakozó értékhierarchia másik stabil jellegzetessége az összefoglalóan konzervatívnak címkézhető értékek legszerényebb pozíciója volt: a „hagyományt” követően a „tekintély” és a „hit” konzekvens besorolása az értéklejtő aljára. Ez nem vall a kormányzati ideológiával való tömeges azonosulásra, bár az is csak nyomokban fedezhető fel, hogy a kormányzó párt vagy a társadalmi gyakorlat percepciójában épp ezek az értékek nagyobb súlyra tennének szert. A két szélső értékcsoport közötti köztes mezőben kapnak helyet a demokratikus közélet kívánalmai, a „demokráciával” az élen, és nem mellékesen az „egyenlőséget” konzekvensen a „szabadság” elé helyezve a rangsorban. Megjegyzendő, hogy a vizsgálati személyek felfogása szerint a valós társadalmi viszonyokat a „demokrácia” és a „szabadság” állapota relatíve jellemzi – mondhatni, a fennálló helyzetet ezek révén minősítik –, feltehetően ezért sem nyomatékosítják a rájuk vonatkozó igényüket. Ha a stabilitás áll az élen, akkor várható, hogy a társadalmi megújítást és dinamikát kifejező értékek, mint az említett „szabadság”, a „gazdasági hatékonyság” vagy éppen maga a „modernizáció” nem feltétlenül az értékek élvonalába, hanem viszonylag köztes, mérsékelt rangpozícióba kerülnek. A többé vagy kevésbé preferált értékek nézőpontjából megítélve a pártokat mint közéleti aktorokat, a kérdezettek megadták ezek értékelésének általános szintjét, illetve felvázolták karakterisztikus profiljukat.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave