Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Politikai attitűdök és szubjektív jóllét

A politikai nézetek, vélemények és értékek érzelmeinkre gyakorolt hatása régóta foglalkoztatja a társadalomtudományokat (Brader & Marcus, 2013). Kiemelt érdeklődéssel övezett kérdés, hogy az adott gazdasági, társadalmi és politikai rendszer megítélése, amelyben élünk és amelynek részét képezzük, mennyiben tudja aláásni vagy éppen fenntartani pszichés jóllétünket a pozitív érzelmek előtérbe helyezésén és a negatív érzelmek háttérbe szorításán keresztül (Berggren & Bjørnskov, 2020; Hunyady, 2021; Jost & Hunyady, 2003). Az elmúlt évtizedek olyan nagy hatású kritikai szociálpszichológiai elméletei, mint a szociális dominancia elmélet (Sidanius & Pratto, 1999) vagy a rendszerigazolási elmélet (Jost, 2020) központi gondolata szerint a fennálló társadalmi struktúrák és hierarchikus viszonyok elfogadása szorongásoldó hatással bír, ami elősegíti rövid távú pszichológiai jóllétünk megőrzését. Ez akkor jelenthet problémát, ha a fennálló társadalmi viszonyok egyenlőtlen és/vagy igazságtalan mivoltuk miatt hosszú távon ellehetetlenítik bizonyos társadalmi csoportok önérvényesítő képességét és társadalmi mobilitási lehetőségeit. Ráadásul maguk a hátrányos helyzetben lévő csoportok is motiváltak lehetnek az őket leszorító rendszerek elfogadásában, aminek következménye lehet a hosszú távú fejlődés lehetőségének feláldozása a rövid távú érzelmi jóllét érdekében.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave