Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Konklúzió

A bemutatott három vizsgálat jelzi, hogy a fennálló társadalmi viszonyok elfogadásának pszichológiai mechanizmusai több úton is kifejthetik hatásukat. Társadalmi életünk problémáit és visszásságait nem mindig tudjuk igazolni, főként, ha olyan horderejű kérdésekről van szó, amelyek megközelítése többé-kevésbé konszenzusos a társadalomban. A fent vizsgált problémák ebbe a kategóriába esnek, hiszen a klímaváltozás, a demokratikus politikai berendezkedés vagy az olyan nagy ellátórendszerek megfelelő működése, mint az oktatás vagy az egészségügy, mind olyan dolgok, amelyek esetében kívánatosságuk megítélése szempontjából nincs komoly társadalmi megosztottság. Egy gazdasági recesszió vagy a klímaváltozás negatív hatásait nehéz, talán lehetetlen igazolni. Ilyen problémák esetén a status quo védelmének hatékonyabb eszköze lehet a tagadás, amely már eleve a probléma fennállását is negligálja. Ezenfelül amellett, hogy a probléma tagadása rövid távon segíthet fenntartani pszichológiai jóllétünket, a harmadik vizsgálat azt a feltételezést is támogatta, hogy a társadalmi problémák tagadásának legalább egyik releváns motivációs háttere a fennálló politikai-intézményi rendszer pozitív megítélése. Abban természetesen nincs semmi meglepő, hogy ez a megítélés összefügg a szubjektív jólléttel, hiszen mindenki jobban érezheti magát, ha benyomása szerint felelős vezetők által irányított, jól működő intézményrendszer dolgozik a közjó megteremtéséért. Az már inkább meglepő, hogy ez az összefüggés annál erősebb, minél kevésbé működik ténylegesen is így az intézményrendszer. A rendszerbe vetett bizalom a problémák tagadására késztet, ami palliatív erővel bír.

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave