Faragó Klára, Dúll Andrea, Lan Anh Nguyen Luu (szerk.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

A 80 éves Hunyady György tiszteletére


Szakirodalmi kitekintés

Az írás műfajánál fogva nem tartalmaz hivatkozásokat, ám hogy a források is megkapják az elismerést, és az érdeklődő olvasó is a tájékoztatást, következzék egy rövid áttekintés a szakirodalomról. A rendszerigazolásról magyar nyelven is megjelent az elmélet alkotója, John Jost könyve (Önalávetés a társadalomban: a rendszerigazolás pszichológiája. Osiris Kiadó, 2003), ugyanakkor Jost weboldalán (https://nyuscholars.nyu.edu/en/persons/john-jost) angol nyelvű cikkeit is megtalálhatja az olvasó. Hunyady professzor legutóbbi munkája Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban címmel 2021-ben jelent meg a Debreceni Egyetemi Kiadónál. Az esszé téziseinek első felét a szakmabeli olvasónak nem kell bemutatni, a laikus pedig megtalálja bármilyen bevezető szociálpszichológia és evolúciós pszichológia tankönyvben. A tézisek második feléhez különösen javasolt Bereczkei Tamás Az erény természete című, igen érdekes és közérthető munkája (Typotex Kiadó, 2009); a szabálydominanciához elsőként Csányi Vilmostól Az emberi természet (Vince Kiadó, 1999). A heves „morális” állati reakciókra talán a legszebb példa Frans de Waal híres videója a kapucinusmajmokkal végzett kutatásáról („capuchin monkeys reject unequal pay” kifejezéssel az olvasó azonnal megtalálja a videómegosztó oldalakon). A szociálpszichológia elfogultságot emlegető kritikáihoz lásd a J. T. Crawford és Lee Jussim által szerkesztett The Politics of Social Psychology című kötetet (Psychology Press, 2017), illetve Jussim nevére rákeresve megtalálhatjuk blogját, a The Rabble Rousert a Psychology Today weboldalán. Jonathan Haidt pedig a tudomány lehetséges céljairól beszél ebben az előadásában: https://heterodoxacademy.org/blog/one-telos-truth-or-social-justice-2. A másik oldalról Alice Eagly érvel amellett, hogy a politikai kötődés nem egyenlő a rossz tudománnyal (https://www.psychologytoday.com/us/blog/sound-science-sound-policy/201411/is-social-psychology-biased-against-conservatives), illetve érdekes lehet elolvasnunk Jost és Inbar két rövid, egymással vitatkozó írását a Society for Personality and Social Psychology weboldalán: https://spsp.org/news-center/member-newsletters/11-29-18/social-psychology-and-human-values. (Utolsó látogatás a weboldalakon: 2022. május 29.)

A társadalmi változások indítékai és fékjei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 835 5

2021-ben jelent meg Hunyady György Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című nagyszabású monográfiája, amelyben egy több éven át tartó, reprezentatív mintákon végzett kutatássorozat eredményeit foglalja össze a történeti gondolkodó értelmezési szabadságával, esszéisztikus, fanyar és játékosan szellemes stílusával, valamint az empirikus munkát végző szociálpszichológus szorgos precizitásával. A monográfiában Hunyady a 2010 és 2013 közötti ambivalens rendszerattitűdöket vizsgálja, elemzi és értelmezi. Az elemzés fogalmi kiindulópontjául John Jost rendszerigazolás elmélete szolgált, de azt innovatív módon kiegészítette a rendszerkritika elméletével. Bár feltételezhető, sőt tudható, hogy a rendszerkritika a demokratikus társadalmakban is hallatja hangját, különösen érdekes kérdés, hogy Magyarországon hogyan működnek a Janus-arcú rendszerattitűdök, az igazolás és a bírálat. Nem triviális, hanem megfejtendő kérdés az, hogy ez a két ellentmondó tendencia hogyan fér meg egymással a társadalomban. A történelem, a szociológia és a szociálpszichológia diszciplínájának elkötelezett kortársak és a fiatalabb nemzedék tiszteletét a jelen kötet és a Magyar Tudományos Akadémián 2022. szeptember 12-én rendezett ülésszak oly módon rója le, hogy a Hunyady újító szellemének tanúbizonyságát adó, a Rendszerattitűdök a változó közgondolkodásban című munkára reflektálva az itt közölt írások és prezentált előadások, hozzászólások tovább szövik a gondolati hálót, új keretbe helyezik eddigi kutatásaikat, vagy kapnak új ötleteket, kiindulópontokat további munkáikhoz.

Ebben a könyvben együvé került a szociálpszichológusok, a szociológusok és a történészek szakmai képviselői által írt gazdag, színes, a szakmai megvitatás céljára alkalmas tanulmánygyűjtemény, amely Hunyady György inspirációját magán viseli. A gondolatok nemzetközi befogadását segíti, hogy a jelen elektronikus kötetben Hunyady György nagyívű tanulmánya, a szerkesztők bevezetője, a laudáció és a tisztelgő szerzők munkáinak összefoglalása, a prezentációban kiemelt legfontosabb megállapításaik, a vita és a felkért hozzászólások összegzése, valamint a konferencia tanulságainak, jövőbeli kutatások számára nyújtott inspirációjának bemutatása angol nyelven jelenik meg.

Reményeink szerint ez a kötet további utakat nyit meg, gazdag kapcsolódási lehetőségeket kínál új kutatási területek és más diszciplínák felé. Bizonyítja, hogy a fejlett demokráciákon kívüli társadalmakban művelt szociálpszichológiai kutatás érdemben hozzájárulhat a főáramhoz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/farago-dull-nguyen-luu-a-tarsadalmi-valtozasok-inditekai-es-fekjei-a-80-eves-hunyady-gyorgy-tiszteletere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave