Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Megvitatás

Eredményeink a nemek vonatkozásában megfelelnek a szakirodalomból ismert korábbi megállapításoknak: miközben a reziliencia, a párkapcsolati elégedettség és az élettel való elégedettség tekintetében nem találtunk különbséget a nemek között, addig a diádikus megküzdést illetően mért különbségek többsége egybevág Martos és mtsai. (2012) eredményeivel. A nők szignifikánsan magasabbra értékelték a saját stresszkommunikációjukat, saját támogató megküzdésüket, partnerük átvállalt megküzdését és összesített saját páros megküzdésüket, miközben alacsonyabbra értékelték saját negatív megküzdésüket, a partner stresszkommunikációját és az összesített negatív páros megküzdést a férfiakhoz képest (2. táblázat). A férfiak és a nők egyetértenek abban, hogy a nőket inkább jellemzi a stresszkommunikáció, jellemzőbbnek tartják a nők részéről a támogató megküzdést és a férfiak részéről az átvállalt megküzdést, valamint hogy a férfiakra jellemzőbb a negatív diádikus megküzdés. Ezek a különbségek megfeleltethetők a tradicionális férfi-női szerepeknek.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave