Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Absztrakt

Amióta tudományos érdeklődéssel vizsgálják a zenét, azóta kíséri érdeklődés a zenének az érzelmekre gyakorolt akut és potenciálisan hosszú távú hatását. Kutatások vizsgálták a zene gyógyítást segítő hatását (Abad és Williams, 2007; Bensimon és mtsai., 2008; Mondanaro és mtsai., 2020), a zene érzelemszabályozó, érzelemszabályozást segítő (Carlson és mtsai., 2015; Cook és mtsai., 2019) és általánosan a közérzetre, mentális állapotra gyakorolt hatását. A felsorolt tényezőkkel és olyan más tulajdonságokkal hozták összefüggésbe a zenét, amely tényezők belevonhatók egy frissebb, a műszaki tudományoktól átvett ernyőfogalom – a reziliencia alá. A fogalom rugalmas ellenálló-képességet jelent a pszichológiában, azt, hogy egy egyén (vagy csoport, vagy szervezet), valamilyen hatásra képes visszanyerni eredeti formáját, állapotát (Kiss, 2015a). A reziliencia ernyőfogalomnak tekinthető, mert számos olyan intézkedés, mechanizmus tartozik alá, amelyek egy nemkívánatos fejleménnyel mennek szembe, azok hatását igyekeznek orvosolni, ezen mechanizmusok összessége ad egy stratégiát (Raab és mtsai., 2015). A reziliencia definíciójára tekintve, valamint végignézve azokat a tulajdonságokat, amiket leggyakrabban összefüggésbe hoznak vele, felmerül a kérdés, hogy milyen kapcsolat van a zene és a reziliencia között, a zene mint eszköz milyen hatást gyakorol a rezilienciára az érzelmeken keresztül.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave