Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A nyelvi tervezés és az oktatás kapcsolata, a nyelvjárások helyzete a magyar nyelvű oktatásban

Tolcsvai Nagy Gábor magyar nyelvstratégiával foglalkozó írásában a stratégia részeként tárgyalja a nyelvi tervezést (a dolgozat címe: Tervezés, (ön)értelmezés, fenntartás. A magyar nyelvstratégia lehetőségei és kötelességei). A szerző a nyelvre vonatkozó stratégia feladatának tartja, hogy az a közösséget és a kultúrát építő, fenntartó tényezőket engedje érvényesülni, továbbá azokat a folyamatokat is, amelyek létrehozzák és fenntartják a nyelvet (Tolcsvai Nagy, 2017, p. 487). A nyelvstratégiát különféle tevékenységek összetett rendszereként írja le, amely rendszerbe számos tényező tartozik. Az említett tényezők az alábbiak: a nyelvstratégiát meghatározó körülmények (a lehetőségek rendszere), a külső és belső körülmények viszonya, a külső körülmények, a kultúra, a nyelvközösség és a nyelv, a nyelv, a magyar nyelv helyzete (az ezredfordulón), a körülmények összegzése, a nyelvstratégia cselekvési formái (a kötelességek rendszere), a tudományos leírás, a nyelvi tervezés, nyelvpolitika, nyelvi jogok, az oktatás, a kulturális politika, ismeretátadás, továbbá a cselekvők, intézmények és finanszírozás (Tolcsvai Nagy, 2017, p. 488). Tolcsvai Nagy véleménye szerint az anyanyelvi oktatásnak és nevelésnek alapvető szerepe van a nyelvstratégia véghezvitelében, és a kiemelésre méltó teendők között például a nyelvváltozatok, a nyelvi diszkrimináció és stigmatizálás problémáinak megoldása is szerepel: „a nyelvváltozatok és a funkcionális nyelvi variabilitás, a nyelvi érték oktatásának elvei és módszertana, a nyelvi diszkrimináció és stigmatizáció tudatos elutasítása” (Tolcsvai Nagy, 2017, p. 502). Emellett az anyanyelvi oktatáshoz és neveléshez tartozó cselekvési tervekben megtaláljuk az anyanyelvi oktatás funkcionális felépítésének elvárását és a kisebbségi diákok oktatásában kívánatos célok megfogalmazását is (uo.). A Tolcsvai Nagy Gábor által felsorolt elvárások és célkitűzések gyakran a nyelvjárásokkal foglalkozó tankönyvekben és oktatási segédletekben is megjelennek, és a kiadványok bemutatása révén e kötetben is. (Erről lásd az egyes munkák ismertetőjét.)

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave