Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A nyelvi tervezés és a nyelvi ideológiák

A nyelvi tervezési döntések hátterében nyelvi ideológiákat találhatunk, és ezek a nyelvjárásokat is érinthetik. „A nyelvtervezési döntéseket mindig valamilyen nyelvi ideológia alapján hozzák – ez az ideológia azt tükrözi, hogy egy beszélőközösség hogyan viszonyul a nyelvi vonatkozásokat illetően egy másik közösséghez, és többnyire ítéleteket is tartalmaz arra nézve, hogy mi számít jónak vagy rossznak” (Cobarrubias, 1983 – idézi Sándor K., 2006, p. 970). Az asszimilációs politika szerint a nem domináns (a dominancia itt a nyelv státusza alapján értendő) nyelvek beszélőinek is képesnek kell lenniük teljes értékűen használni a domináns nyelvet. (Sándor Klára egyik példája itt a magyar oktatási rendszerben tanuló nyelvjárást beszélő gyerekekre vonatkozik, akiktől az oktatási rendszer a standard nyelv használatát várja el, „kötelezővé téve annak elsajátítását” (Sándor K., 2006, p. 970, lásd még Szentgyörgyi, 2016, Jánk, 2019, p. 28). A pluralista politika egyenlő jogot biztosít több nyelvi csoportnak is a nyelvük megtartásához és használatához. (Sándor Klára példája szerint Norvégiában két azonos jogú írott standard van, sőt ezeknek több változata is, de egyiket sem kötelező használni. Továbbá tudósok, újságírók, közszereplők írnak és beszélnek a saját nyelvjárásukban.) A magyar nyelvjárások szempontjából meg kell említeni a purizmus ideológiáját is. A purista ideológia szerint létezik egy eszményített nyelv, amelyet rendszerint az írott nyelvvel azonosítanak, és ezt a nyelvet határozottan elkülönítik a mindennapi beszédtől. Az idealizált nyelv használatához társadalmi elismerés kapcsolódik, továbbá erkölcsi és esztétikai érték is, és a társadalmi tekintélye folytán ez a nyelv az iskolai oktatás és a társadalmi intézmények nyelve. A purista ideológia Európa más országaiban is jelen van, a nemzetállamok létrejöttével alakult ki. Az ideológia része, hogy az eszményített változattól eltérő nyelvváltozatokat elítélik (Sándor K., 2006, p. 972). További nyelvi ideológiákról lásd Lanstyák István írásait.

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave