Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


Általános ismertetés

Magyarország több egyetemén és a határon túl is folynak dialektológiai irányú kutatások. A magyar nyelv és irodalom szakhoz tartozó ismeretek megszerzésén túl a nyelvjárási hátterű diákok érdekében is fontos, hogy a magyar szakos hallgatók tanulmányaik során tanuljanak a nyelvjárásokról is, leendő pedagógusként pedig a nyelvjárási beszélők megbélyegzettségéről, továbbá az anyanyelvi oktatásban a felcserélő szemléletű módszer helyett a hozzáadó szemlélet alkalmazásáról. A leendő pedagógusok (a nyelvjárásokkal kapcsolatos) felkészítését a magyarországi kiadványokon kívül a határon túli tankönyvekben is szorgalmazzák (Kiss, 2001, Csernicskó & Márku, 2007, Menyhárt et al., 2009). A szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy a jövőbeli tanároknak szükségük van dialektológiai órákra, hogy később, egy adott nyelvjárási környezetben azonosítani tudják a nyelvjárási jelenségeket tanítványaik nyelvhasználatában. Emellett a dialektológiai ismeretek segíthetnek a majdani magyartanároknak abban is, hogy pozitív attitűd alakuljon ki bennük a nyelvjárásokkal szemben, és ezt a viszonyulást alakíthassák ki a tanítványaikban is. A tanárok ezáltal nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban, tehát a tanítás során is alkalmazhatják a hozzáadó pedagógiai modellt a felcserélő modell helyett (Menyhárt et al., 2009, p. 17).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave