Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


Az önálló intézmény hiánya

Kiss Jenő fent említett írásában a magyar dialektológia intézményrendszere, szervezettsége és érdekérvényesítő képessége, valamint nyelvtudományi megítélése és egyetemi, főiskolai oktatása kérdéskörét is vizsgálta. A fenti tényezők közül az egyik legfontosabb az önálló intézmény megalapítása lenne, azonban a dialektológiának jelenleg nincs saját intézménye. Kiss Jenő 2015-ös adatai szerint az egyetemek és főiskolák magyar nyelvészeti tanszékein oktatják és kutatják a dialektológiát, ám eltérő mértékben, és itt sem önállóan (Kiss, 2015, p. 386). A korábbi intézetek közül megemlíti a Csűry Bálint által Debrecenben létrehozott Népnyelvkutató Intézetet és a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetét, mindkettő fontos intézménye volt a nyelvjáráskutatásnak (386). 2015-ben azonban csak az egyetemek és a főiskolák magyar nyelvészeti tanszékeit lehetett a dialektológia kizárólagos bázisainak tekinteni (uo.). Kiss Jenő a problémák között említi, hogy a tanszékek egy részén nincs dialektológiai képzettségű oktató vagy kutató. A képzett kutatók és oktatók egyrészt a dialektológia korszerű oktatása miatt is kellenének, másrészt tevékenységük a nagyobb dialektológiai kutatásokhoz is fontos lenne. Kiss megállapítása szerint a központi intézmény hiányában „nincsen a magyar nyelvjárásterület egészére, tehát valamennyi szomszédos országra is kiterjedő, távlatosan mérlegelő tervezés és a szervezéshez szükséges infrastrukturális és személyi erő” (Kiss, 2015, p. 386–387).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave