Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A határon túli magyar nyelvű oktatásról

Vančo Ildikó az alábbiak szerint foglalta össze a magyar tannyelvű és tematikájú közoktatást. Adatai szerint a 21. század elején a magyar nyelvet anyanyelvként beszélők körülbelül harmada Magyarországon kívül, kisebbségben él. A történelmi változások következtében az 1920 után következő időszakban a kisebbségbe került magyar közösségek célja a nyelv és a kultúra megtartása lett. E magyar közösségek között hasonlóságok és eltérések is megfigyelhetők. Kedvezőtlen párhuzamosságnak tartja az azonos történelmi hátteret, a nemzetállamot építő többségi társadalmak hasonló homogenizáló törekvéseit és a minden kisebbségi magyar nyelvközösséget érintő nyelvi és kulturális asszimilációs folyamatokat. Kedvezőbb hasonlóságnak tartja azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a magyar kisebbségek oktatási rendszerének minél teljesebb kiépítésére, fenntartására tettek, a rendszerváltás utáni demokratizáló folyamatokat és a magyarországi nemzetpolitikai stratégiának a határon túli magyarságra vonatkozó elemeit is (Vančo, 2017, p. 357). Vančo eltérésekre mutat rá a kisebbségi magyarok számarányát és szociodemográfiai szerkezetét illetően. Eszerint kiforrott nemzeti közösségtudat jellemzi a romániai, szlovákiai, szerbiai és ukrajnai magyar kisebbségeket, viszont az etnikai és a regionális kisebbségi csoportok jellemzőit találjuk a szlovéniai, horvátországi és burgenlandi magyarok körében (uo.).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave