Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A gépi adatfeldolgozás eszközeinek és módszereinek felhasználása és a dialektológia

A számítógép elterjedésével a dialektológiai kutatásokban is megjelent az információtechnológia (IT) eljárásainak és módszereinek alkalmazása (lásd erről Kiss, 2001, p. 141–144, Cs. Nagy & N. Császi, 2015, p. 138–149, Menyhárt, 2015, Parapatics, 2020, p. 106). Vékás Domokos a Bihalbocs nevű szoftver egyik kifejlesztője 2007-ben arról írt, hogy várakozásai szerint éveken belül a számítógépes módszerek egyre szélesebb körben elterjednek, egységes használatúvá válnak, és ezáltal felesleges lesz majd a számítógépes jelző is (Vékás, 2007, p. 293). Napjainkban az információtechnológiával támogatott dialektológia Magyarországon egyelőre még nem nevezhető széles körben ismert és használt módszernek. Azonban tegyünk említést a már létrehozott gépi adatfeldolgozási eljárásokról. A számítógépes dialektológia meghatározásakor az informatizálás az egyik fontos fogalom, amit megemlítenek. Vékás meghatározása szerint a számítógépes dialektológia elsődleges célja az informatizált, azaz megfelelő digitális formába hozott nyelvi adatok létrehozása, amelyeket sokoldalúan lehet hasznosítani és újrahasznosítani is (Vékás, 2007, p. 289). Kiss Jenő az informatizált nyelvjárási adatot úgy különbözteti meg a hagyományos nyelvjárási adattól, hogy míg ez utóbbi egyszerűen területi kötöttségű nyelvi adat, az informatizált nyelvjárási adat kódolt, területi kötöttségű, „számítógépes rendszerben tárolható, kereshető, elérhető, megtekinthető, illetőleg automatikusan átalakítható, más informatikai környezetbe is átemelhető, és akár bonyolult szempontok szerint feldolgozható az e célra fejlesztett programok segítségével” (Kiss, 2001, p. 141–142).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave