Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


Geolingvisztikai Műhely

A Geolingvisztikai Műhely honlapja az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez kapcsolódik. Az oldalon a következő bemutatót találjuk a munkacsoportról. A Geolingvisztikai Műhely olyan kutatók és kutatócsoportok hálózata, akik új nyelvészeti technológiákat alkalmaznak. Régi nyelvföldrajzi adattárak korszerűsítésével (informatizálásával) és új adattárak létrehozásával foglalkoznak, továbbá elérhetővé teszik a tudományág átalakulására és megújulására szolgáló kutatási eredményeket és módszereket. A csoport tagjai által alkalmazott nyelvészeti technológiákkal a régi adattárak hatékonyabb feldolgozását és elemzését, továbbá az újabb gyűjtéseket és a gyűjtött anyag megszólaltatását is szeretnék elérni. A honlap tartalmi fejlesztése Bodó Csanád és Vargha Fruzsina Sára munkája (http://geolingua.elte.hu/index_hu.html 2020.08.27.) Az oldalon nyelvjárási hangoskönyvek és térképek is találhatók, például A magyar nyelvjárások atlasza, A romániai magyar nyelvjárások atlasza, A moldvai csángó nyelvjárás atlasza és a Székely nyelvföldrajzi szótár adataiból. Emellett tanulmányok, cikkek, kiadványok, előadások is elérhetők.

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave