Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A Bihalbocs nevű szoftver

A Bihalbocs szoftver weboldalán a fejlesztő Vékás Domokos az alábbiak szerint mutatja be a tevékenységét: „A Bihalbocs mindenekelőtt egy nyelvészeti és problémamegoldási szemlélet, amely a nyelvjárási jelenségek rögzítését, feldolgozását és nyelvészeti hasznosítását, továbbá az összegyűjtött nyelvi értékek széles körű népszerűsítését kívánja elősegíteni. Ezen a szemléleten alapulnak számítógépes nyelvészeti technológiák és munkamódszerek, amelyekkel sokkal hatékonyabban (időt és pénzt megtakarítva) és hasznosabban (sokoldalúan használható és újrafelhasználható adatokat létrehozva) lehet megoldani dialektológiai feladatokat.” A szoftverrel nyelvjárási térképet lehet készíteni, hangfelvételekből hangoskönyvet, hanganyaggal szinkronizált lejegyzést és hangfelvételen megörökített kérdőíves gyűjtésekből hangostérképeket. A fejlesztő szándéka szerint a szoftver dialektológiai kérdések megválaszolásához és általános nyelvészeti feltevések teszteléséhez alkalmazható, és az alapvető feltétel az elemzésekhez, hogy a nyelvi adatok megfelelő formában a kutató rendelkezésére álljanak (http://bihalbocs.hu/bihalbocsrol.html 2020.08.27.).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave