Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A tanulók közvetlen környezetét figyelembe vevő anyanyelvi tankönyvsegédletek

Megjelentek olyan kiadványok is, melyek a tanulók közvetlen környezetét, a helyi kulturális hagyományokat is figyelembe veszik, továbbá a nyelvjárási hátteret is (Kiss, 2000). Gréczi-Zsoldos Enikő a nyelvjárások fennmaradásának lehetőségeként említ egy példát, miszerint ahogy „a Nógrád megyei kazári kisiskola helyi tantervének része a lokális kultúra ismeretanyaga: a néphagyományok, a kazári népviselet, a hímzések, a ruhakészítés módszerének tanítása, úgy minden településen az identitás erősítésére a helyi nyelvjárás sajátosságainak tanítása is tananyag lehetne a helyi néptánc-, népzene-, népmese-, népszokáskincs megismertetése mellett” (Gréczi-Zsoldos, 2019, p. 261). A szülőföld népi hagyományainak megismertetését tűzték ki célul Gecsei Edit modultankönyvei is (Gecsei Edit (1997). „Körös-körül Rába vize hullámzik”. Győr-Moson-Sopron megyei modulfüzet 10–11 évesek számára. Comenius Kiadó, Pécs; Gecsei Edit (1998.) Üzen a múlt. Irodalom modultankönyv 6. évfolyam. Pauz-Westermann Kiadó, Celldömölk.). A Gecsei Edit nevéhez fűződő módszertani megújulást (aminek része a nyelvjárási ismeretek tanítása is) legutóbb az alábbi konferencián ismerhette meg az érdeklődő közönség:

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave