Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


Irodalmi művek nyelvjárási háttérrel

A szépirodalom és a nyelvjárások összefüggéséről az iskolai oktatás kapcsán is beszélhetünk. Például Parapatics Andrea a magyar nyelv és irodalom tantárgy, Juhász Dezső pedig az egyetemi magyar nyelvjárási óra tematikájaként mutatja be, hogyan taníthatók a szépirodalmi alkotásokban megjelenő regionalizmusok (Parapatics, 2020, p. 106–114, Juhász, 1995). Parapatics Andrea hasznosnak tartja, ha a pedagógusok a nyelvjárási jelenségekről az anyanyelvi témakörökön kívül más tantárgyaknál is említést tesznek, továbbá Nagy László költő és Szabó Magda író munkáin keresztül mutat arra példát, hogy a szépirodalom nyelvi normája nem csak a standard lehet. Nagy László a Veszprém megyei Felsőiszkázon született, és költői nyelvhasználatában nyelvjárása jellegzetességeit is megőrizte. Parapatics számos lírai és prózai munkájában is megtalálta a közép-dunántúli nyelvjárási régió jellegzetességeit. A debreceni születésű Szabó Magda vernakuláris nyelvhasználatát a Szüret című elbeszélő költeménye alapján elemezte, számos hangtani, alaktani és szókészlettani példát felsorakoztatva.

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave