Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A nyelvjárási beszélők száma

A magyar anyanyelvűek számát 2006-ban körülbelül 14 millióra becsülték, és e beszélőknek nagyjából az ötven százaléka volt regionális nyelvhasználatú (Kiss, 2006, p. 532–533, lásd még Juhász, 2019, p. 26). Nádor Orsolya 2017-ben kevesebb magyarul beszélővel számolt: „A magyart anyanyelveként a Kárpát-medencében körülbelül 12 millió ember beszéli, közülük több mint kétmillióan a Magyarországgal szomszédos országokban kisebbségi anyanyelvként, a különböző történelmi korszakokban elvándoroltak leszármazottai pedig származásnyelvükként használják. Számukat csak becsülni lehet, de a megállapítás szinte lehetetlen, mivel a befogadó országok statisztikái e téren igen hiányosak” (Nádor, 2017, p. 466). A magyar nyelvjárások atlasza (MNyA.) adatainak gyűjtése során szerzett tapasztalatok szerint az 1970-es évek elején a Kárpát-medencei magyarság 60–70 százaléka nyelvjárásban beszélt (Kiss, 2006, p. 532, 2017, p. 202). Ehhez képest mára körülbelül 10 százalékkal emelkedett a köznyelvi beszélők száma (Kiss, 2006, p. 533). Magyarországon az eltelt időszakban a nyelvjárási beszélők nagy része kettősnyelvűvé vált, és a nyelvjárást csak a szűkebb környezetükben használják, ezért a külső szemlélő azt feltételezheti, hogy a nyelvjárások nagyobb arányban szorultak vissza. Becsült adatok szerint napjainkban a mezőségi és a moldvai magyar nyelvjárásokat beszélik a legkevesebben, a legtöbben pedig a közép-dunántúli–kisalföldi, székely és Tisza-Körös vidéki nyelvjárásokat beszélik (Kiss, 2017, p. 206).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave