Pál Helén

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tankönyvek és oktatási segédletek a magyar nyelvjárástani ismeretek alap- és középfokú tanításához, valamint az egyetemi dialektológiaoktatáshoz


A nyelvjárás mint értékesnek tartott nyelvváltozat (értékhordozó) és mint hátrány. A nyelvjárások minősítéséről

A magyar nyelvű oktatásban kettős szemlélet kapcsolódik a magyar nyelvjárásokhoz. Egyrészről hangsúlyozzák a történeti elsőbbségüket, hiszen a köznyelv kialakulása előtt évszázadokig a magyar nyelv csak nyelvjárásokban létezett (Kiss, 2001, p. 14), és e nyelvváltozatok ma is fontos forrásai a nyelvtörténetnek. Emellett a nyelvjárások a magyar kultúra, a hagyományok hordozói is, és a magyar anyanyelvi nevelésben jelenleg is használatosak például a tájszótárak, nyelvatlaszok vagy nyelvjárási szöveggyűjtemények; ezek a magyar hagyományok forrásaiként is értelmezhetők (lásd erről például Gecsei, 2021, Kiss G., 2019, p. 18). Az elmúlt években az iskolán kívül is fellendült a néphagyományok újjáélesztése, például a népdalkincs, a néptánc, a népi ételek, a népviselet bemutatása (Fodor K., 2019), az iskolában pedig a kapcsolódó ismeretek oktatása (Gecsei, 1998, 2020, Fodor K., 2019, Gréczi-Zsoldos, 2019, Beregszászi, 2011, p. 38 – idézi Jánk, 2019, p. 24), viszont a nyelvjárások használata továbbra sem tartozik a felelevenítendő kulturális értékek közé. A nyelvjárások a területi és a közösségi hovatartozás és az identitás kifejezői, és szorosan kapcsolódnak a helyi kultúrához és mentalitáshoz, ezekre pedig számos példa hozható a magyar irodalomból is, például Tamási Áron, Sütő András vagy Sylvester János írói tevékenysége bemutatásával. Továbbá a regionális színezetű beszédmód napjainkban is természetes módon jelen van (Parapatics, 2020).

Segédletek nyelvjárástani ismeretek tanításához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 837 9

A kiadvány célja, hogy összefoglalja és rendszerezze a magyar nyelvjárások és a dialektológia tanítására készült tankönyveket, segédkönyveket, illetőleg további segédleteket is bemutasson. Az itt összegyűjtött dialektológiai témájú munkák rendszerezésének szempontja a felsőoktatáshoz, továbbá az alap- és középfokú tanításhoz készült, és a kisebbségben élő magyarok számára összeállított kiadványok áttekintése volt, de ezek a munkák sok esetben nem különíthetők el ilyen kategorikus szempontok szerint. A segédletek kategóriájába, ha széles körűen értelmezzük, sokféle kiadvány beletartozhat, például tájszótárak vagy tájnyelvi atlaszok, de akár szoftverek, internetes források, nyelvjárási adatbázisok is. A kisebbségi magyarok nyelve sok esetben nyelvjárásiasabb mint a magyarországi magyaroké, emellett a kétnyelvűség következtében nyelvükben a nyelvi kontaktusból származó elemek is megjelennek. Ezért is sokrétű a tankönyvek és oktatási segédletek feladata a területi nyelvváltozatokra vonatkozó oktatási folyamatban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pal-segedletek-nyelvjarastani-ismeretek-tanitasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave