Asztalos Anikó

A tanulói beszéd az osztálytermi diskurzusban


A nem hagyományos osztálytermi gyakorlat hatásai a tanulói beszédre

A szakirodalom nem hagyományos osztálytermi gyakorlatként definiálja a kommunikáció- vagy tanulóközpontú tanórákat. Az osztálytermi diskurzus intézményes jellege átalakul, ha a tanár lehetővé teszi, hogy a tanulók egyenlő arányban vegyenek részt az interakciós folyamatokban (Kramsch 1985; Rezaie–Lashkarian 2015). A tanár szerepe megváltozik, elsődleges feladata, hogy segítse a diákok tanulását, és ösztönözze őket arra, hogy részt vegyenek a diskurzusban. Egyfajta tanácsadóként válaszolhat a tanulók kérdéseire, támogathatja őket. Az egyik legfontosabb szerepe, hogy biztosítsa a tanulók számára, tudják azt, mit gyakorolnak, és folyamatosan figyelemmel kísérje, ellenőrizze azt, hogy hatékonyan csinálják-e. Ezt a szerepet karmester- vagy monitorszerepnek nevezhetjük (Lénárd 1984; Zuhri–Asmayanti 2017).

A tanulói beszéd az osztálytermi diskurzusban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 838 6

Ha képesek vagyunk beszédet az osztályteremben fejleszteni, képesek vagyunk hatékonyan fejleszteni a tanulást is (Mercer 2014).

A korábbi diskurzuselemzési eredmények, továbbá az anyanyelv-pedagógiai kutatások és a Nemzeti alaptanterv is felhívják a figyelmet annak fontosságára, hogy a tanulóknak a köznevelésben legyen lehetőségük minél többször és hosszabban megszólalni. A kötet bevezetője összefoglalja azt, hogy a tanulói beszéd hogyan közelíthető meg pragmatikai keretben, pedagógiai fókusszal, a diákok beszédére vonatkozó pszicholingvisztikai eredmények bevonásával.

3 kutatás nyomán ismerhetők meg az osztálytermi diskurzus általános jellemzői, így például a frontális munkaforma és a beszédfordulók százalékos aránya, a megnyilatkozások gyakorisága stb. Az első kutatás 24 magyar nyelvi tanóra diskurzusjellemzőit ismerteti a frontális óraszakaszokon, feltárja a felsorolt paraméterek közötti összefüggéseket, majd összehasonlítja ezeket a tanár neme, tapasztalata és a tanított korosztály alapján. A második kutatás 10 tanóra frontális részein 89 diák egyéni beszédtevékenységének elemzése alapján tantárgyanként írja le az azonosított diákok beszédfordulóinak és megnyilatkozásainak paramétereit. A harmadik kutatás 6 tanóra jellemzőinek ismertetését követően a frontális és a nem frontális órarészeket hasonlítja össze a tanulói beszédfordulók, megnyilatkozások, megnyilatkozástípusok és mintázataik százalékos megoszlása és átlagos időtartama alapján.

A vizsgálatok eredményei elsősorban az oktatásban, a kezdő és a gyakorló pedagógusok számára alkalmazhatók. A feltárt összefüggések segíthetnek annak a folyamatnak a megértésében, hogy melyek azok a tényezők, amelyek a tanulók beszédét befolyásolhatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/asztalos-a-tanuloi-beszed-az-osztalytermi-diskurzusban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave