Asztalos Anikó

A tanulói beszéd az osztálytermi diskurzusban


Bevezetés

„A nyelv nem lehet egyszerű, mert az ember nem egyszerű, aki beszéli. Az ember éppen azért beszél, mert nem egyszerű, mert bonyolult, és mindig fölöttébb bonyolult dolgot akar közölni” (Kosztolányi Dezső: Nyelv és Lélek). A gyermekeknek először az elsődleges szocializációs közegben, a családban, majd később a másodlagos szocializáció közegben, az iskolában van lehetőségük arra, hogy a beszédük fejlődjön. Az iskolában a jövő szempontjából is alapvető elvárás, hogy a diákok megtanuljanak gondolkodni, álláspontjukat kifejezni, illetve értelmezni tudjanak társadalmi szempontból fontos jelenségeket is (Frances 2002). Így az anyanyelvi nevelésnek egyre nagyobb a felelőssége a tanulók nyelvi készségeinek a fejlesztésében. Ugyanis a szövegértésükről, az olvasásukról és az írásbeli készségeikről rendelkezésre álló kutatások alapján a nyelvi készségeik esetében is globális változásokról szükséges beszélni (Vallent 2010). A nyelvi készségek fejlesztésére alkalmas környezet az iskolai nevelés, a diákok tanulási-tanítási folyamatának koordinálása, segítése.

A tanulói beszéd az osztálytermi diskurzusban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 838 6

Ha képesek vagyunk beszédet az osztályteremben fejleszteni, képesek vagyunk hatékonyan fejleszteni a tanulást is (Mercer 2014).

A korábbi diskurzuselemzési eredmények, továbbá az anyanyelv-pedagógiai kutatások és a Nemzeti alaptanterv is felhívják a figyelmet annak fontosságára, hogy a tanulóknak a köznevelésben legyen lehetőségük minél többször és hosszabban megszólalni. A kötet bevezetője összefoglalja azt, hogy a tanulói beszéd hogyan közelíthető meg pragmatikai keretben, pedagógiai fókusszal, a diákok beszédére vonatkozó pszicholingvisztikai eredmények bevonásával.

3 kutatás nyomán ismerhetők meg az osztálytermi diskurzus általános jellemzői, így például a frontális munkaforma és a beszédfordulók százalékos aránya, a megnyilatkozások gyakorisága stb. Az első kutatás 24 magyar nyelvi tanóra diskurzusjellemzőit ismerteti a frontális óraszakaszokon, feltárja a felsorolt paraméterek közötti összefüggéseket, majd összehasonlítja ezeket a tanár neme, tapasztalata és a tanított korosztály alapján. A második kutatás 10 tanóra frontális részein 89 diák egyéni beszédtevékenységének elemzése alapján tantárgyanként írja le az azonosított diákok beszédfordulóinak és megnyilatkozásainak paramétereit. A harmadik kutatás 6 tanóra jellemzőinek ismertetését követően a frontális és a nem frontális órarészeket hasonlítja össze a tanulói beszédfordulók, megnyilatkozások, megnyilatkozástípusok és mintázataik százalékos megoszlása és átlagos időtartama alapján.

A vizsgálatok eredményei elsősorban az oktatásban, a kezdő és a gyakorló pedagógusok számára alkalmazhatók. A feltárt összefüggések segíthetnek annak a folyamatnak a megértésében, hogy melyek azok a tényezők, amelyek a tanulók beszédét befolyásolhatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/asztalos-a-tanuloi-beszed-az-osztalytermi-diskurzusban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave