Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Magyar ontológiai adatbázis

Több intézmény kutatói úgy ítélték meg, hogy a bemutatott szemantikai jegyek kódolását a jövőben szerencsés volna egységes formában végezni. E célból indult 2004 végén a MEO (Magyar Egységes Ontológia) létrehozását megcélzó kutatási projekt az NKFP támogatásával. Napjaink egyik legfontosabb nyelvtechnológiai célja, hogy a szavakat és jelentésüket egy egységes, nyelvi és világismeretet tartalmazó fogalmi rendszerben helyezzük el. Az egyik legszélesebb körben használt ilyen fogalmi rendszer egyébként a Princeton Egyetemen készített WordNet adatbázis (Miller et al. 2000), amely több mint százezer nyelvi egység között definiál fogalmi viszonyokat. A vállalkozás annyira sikeresnek bizonyult, hogy több európai nyelvre is adaptálták az EuroWordNet projektum keretében. Magyarországon a MorphoLogic által kidolgozott technológia (Prószéky–Miháltz 2002) alapján különböző K+F projektek egyfajta melléktermékeként évekig készült egy program-rendszer, mely a WordNet főnévi részét próbálta meg a lehető legkevesebb kézi beavatkozással magyarra átültetni. Az eljárás mögött az a hipotézis áll, hogy a WordNet-rendszerben kódőlt relációk többé-kevésbé nyelvfüggetlenek, ezért tehát, ha a rendszer csomópontjain álló lexikai elemekhez találunk magyar megfelelőt, a köztük lévő fogalmi kapcsolat az angol WordNetből egyszerűen átörökíthető. A teljes HuWordNet (magyar WordNet) létrehozására irányuló kutatás 2005 eleje óta folyik a MorphoLogic, az MTA Nyelvtudományi Intézete és a SZTE Informatikai Tanszékcsoportja közreműködésével.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave