Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Az írott szöveg elemzése alapvető prozódiai struktúrák meghatározására, jelzésére

A gépi beszéd-előállítás egyik kulcskérdése a beszéd dallam-, hangsúlyozási-, ritmikai- és intenzitásszerkezetének (a prozódiának) a helyes megvalósítása. A prozódia legfontosabb elemei a szöveg alapján előre jósolhatók. Ilyenek a mondatdallam, a hangsúlyos/hangsúlytalan szavak, a gondolati egységet alkotó szövegrészek (szin-tagmák) határai, a beszédsebesség lassulása/gyorsulása, a szünetek helye és hossza, valamint az átlagintenzitás változása. Ebből következik, hogy a szövegekben olyan jelzőket lehet elhelyezni, amelyek jelölik az egyes prozódiai paraméterek megvalósítási helyét és formáját. Az ilyen előrejelzéshez a szöveget morfológiai, szintaktikai és szemantikai elemzésnek kell alávetni. Ez az egyik legbonyolultabb nyelvi technológiai témakör, amelyre komplex megoldás még nem született Magyarországon, inkább statisztikai alapú módszereket használnak (Olaszy et al. 2000). Kutatási szinten már születtek nyelvészeti indíttatású elemzési eredmények (Koutny et al. 2000), azonban ezek még nem olyan hatásosak, mint a statisztikai megoldások. A statisztikai alapú prozódiai előrejelzőt már a gyakorlatban is alkalmazzák a Profivox elnevezéső szövegfelolvasó rendszerben, amely többek között a http://vilaghallo.hu  honlapon olvas fel szépirodalmi mőveket (regényeket) az interneten keresztül. A nyelvészeti alapú mondatelemzés kutatása ismét előtérbe került 2005-ben, egy NKFP projekt keretében az MTA Nyelvtudományi Intézetében (Tamm–Olaszy 2005). Az eredmény 2007-ben várható.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave