Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A jogi szabályozás rendszere

A munkavégzés szabályait a korábbi Mt. V. fejezete egybe foglalva három részre tagolta. Az első kettő egymást feltételezte, míg a harmadik, kissé különálló téma volt. Ez utóbbi körbe a tanulmányi szerződések, míg az előbbibe a munkáltatót és a munkavállalót egymás irányában legközvetlenebbül érintő jogok és kötelezettségek tartoztak. Az új Mt. ezek közül a munkaszerződés teljesítésével összefüggő szűkebb alpvető jogokat és kötelezettségeket a VIII. fejezetben helyezte el, míg a tágabb jogokat és kötelezettségeket a bevezető rendelkezések körében az „általános magatartási követelményeket” tartalmazó 4. címben, az alapelvek egy részével összekapcsolva. Ugyanakkor a tanulmányi szerződést, amely funkcionálisan a munkaviszony tartalmához kapcsolódik, áthelyezte a XVIII. fejezetbe, amely „A munkaviszonyhoz kapcsolódó egyes megállapodások” címet viseli, és itt helyezte el a tanulmányi szerződéssel együtt a versenytilalmi megállapodást is. Míg a jogok és kötelezettségek, azaz a munkáltató és a munkavállaló egymással szembeni tágabb és szűkebb kötelezettségeinek, vagyis a munkaviszony tágabb és szűkebb tartalmának két különálló fejezetbe szedése részünkről vitatható, mert széttörte a funcionális egységet, addig az utóbbi elfogadható, bár a tanulmányi szerződés funkcionálisan szintén a munkaviszony tartalmi elemeihez kapcsolódik. Ezért tárgyaljuk továbbra is ebben a fejezetben.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave