Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkáltatónak a munkavállaló által a munkahelyre bevitt tárgyaiért fennálló felelőssége

A munkavállaló által a munkahelyre bevitt tárgyak elvesztése esetén a munkáltató a régi magyar és a nyugat-európai joghoz hasonlóan, a szállodai és a fogadósi custodia felelősség (letéti őrzési kötelezettség) szabályai szerint felel, ha azokat a munkáltató által biztosított zárt helyen helyezte el, vagy azokat a munkáltatónak megőrzésre átadta. Ilyenkor a munkáltató az elveszett tárgyakért – az elmaradt hasznot is beszámítva – teljes mértékben felel. Felelősségét azonban korlátozhatja, sőt ki is zárhatja akkor, ha a munkavállaló alapos indok nélkül olyan tárgyakat is bevisz a munkahelyre, amelyek nem a mindennapi élet személyes használatra szükséges tárgyai (pl. ékszer, fényképezőgép stb.), és amelyekért a felelősségvállalást a munkáltató üzemi megállapodásba (belső szabályzatba) foglalva kizárja, vagy pedig csak külön bejelentésük és őrzésbe adásuk mellett vállal felelősséget (176. §). Ha azonban a munkavállaló előzetes bejelentés mellett alapos indokkal visz be esetenként nagyobb értéktárgyat a munkahelyre kényszerűségből, akkor ehhez a munkáltató köteles hozzájárulni, és a megőrzésről gondoskodni. Ez a helyzet állhat elő, ha a munkavállaló például lakást vásárol és reggel munkakezdés előtt a megspórolt vételár összegét ki tudta venni a takarékpénztárból és munkavégzés után azonnal az ügyvédhez kell rohannia a vételárral együtt, mert a szerződés megkötésekor az ügyvéd jelenlétében kell kifizetni az eladónak a lakás vételárát. Ebben az esetben tehát a szállodai letéti felelősséghez hasonlóan kell eljárni. Ez a megoldás az osztrák és a frankofon–latin joggal egyezik. A német jog annyival szigorúbb ennél, hogy ott a munkáltató a munkavállalót érő dologi károkért a teljesítési segédet terhelő kötelezettségszegésként is felel.450

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave