Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A közalkalmazotti, a köztisztviselői és a gazdasági munkatörvény egymáshoz való viszonya

A rendszerváltást követő új magyar jogalkotási folyamat elvi kiindulási alapul visszatér a közjog–magánjog szerinti hagyományos jogrendszertagoláshoz, mely a kontinentális európai polgári jogrendszerekben a római jogi gyökerekhez visszanyúlva általánosan elfogadott. A kettő között helyezkednek el mind a magánjog, mind a közjog elemeiből összeötvözött és ma már inkább „magánjoginak” tartott ún. „vegyes szakjogok”, amelyek egyike a munkajog. A munkajogon belül külön kezelést indokol az ún. gazdasági munkajog, ahol az individuális munkajogviszony terén elsősorban a polgári jogias szerződési elemek dominálnak. Az individuális munkajogviszony munkaadói és munkavállalói oldalán álló jogalanycsoportok egymással szemben folytatott érdekküzdelmeinek és egyeztetéseinek minden érdeket kielégíteni törekvő legális mederbe terelését jelentő normatív szabályozás alapjai az alkotmányjogban, valamint a szolgáltató közigazgatásban gyökereznek. Ezzel szemben az állami szférában jelentkező közalkalmazás és közszolgálat területén az individuális munkaviszony területén a polgári jogias szerződési jelleg elhalványodik, és a hierarchikus beosztási, valamint az alá-fölérendeltségen nyugvó utasításadási jelleg kerül előtérbe. Minthogy az ilyen közalkalmazotti jogviszony meghatározott szervezeti hierarchia különböző szintjén álló közszolgálatot ellátó alanyainak a tevékenységén nyugszik az egész közszolgálati szervezet, a szolgáltató és a hatósági közigazgatás, valamint a szuverenitást megtestesítő államhatalom kiszolgálását végző apparátusok és intézmények működése, a közszolgálati munkajog a vegyes szakjogiságán belül kétségtelenül erőteljesebben kötődik a közjoghoz, mint a gazdasági munkajog. Éppen ezért a mai modern polgári jogelmélet, szakítva a köztes megoldásokkal, a munkajogot a civilisztikába, míg a közszolgálati jogot a közjogba sorolja.76

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave