Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A tagsági alapon álló munkavégzés

A tagsági alapon álló munkavégzés Nyugat-Európában és Kelet-Európában egyaránt elterjedt, bár csak marginálisan jelentkező forma. Ez alól csak a korábbi jugoszláv gazdasági önigazgatás jelentett kivételt. Újkori történeti gyökerei az utópista szocialisták (Owen és Fourier) munkatelepeinél, valamint a munkaszövetkezeti rendszernél keresendők. Önálló nevesített tagsági munkaviszonyként jelent meg a közép-kelet-európai reálszocialista államok ipari és mezőgazdasági termelőszövetkezeteinél, a jugoszláv társult munkaszövetkezeti rendszerben, amelyek tulajdonképpen államilag, illetve állami közreműködéssel megszervezett és az egész országot behálózó munkaszövetkezetek voltak, továbbá a különböző munkaközösségek esetében. Nyugat-Európában az ipari termelőszövetkezeti tagsági munkavégzés – mint a szövetkezeti tagi személyes közreműködés egyik formája – a cégtulajdonosok részéről bezárni tervezett üzemeknek a munkakollektíva által történő megvétele és továbbműködtetése révén jelent meg ismét és terjedt el.665 Ezen túlmenően a tagsági munkavégzés a kft.-knél, valamint a közkereseti társaságoknál is megjelenik, ahol a társasági tagoknak a közösség életében való személyes közreműködése munkavégzésben is megnyilvánulhat. Minderre a nyugat-európai szövetkezetek és jogi személyiséggel rendelkező vagy nem rendelkező gazdasági-kereskedelmi társaságok, illetőleg munkaközösségek esetében az esetek többségében alapszabályi vagy társulási szerződéses kötelezettség alapján kerül sor. Ugyanez állt a közép-kelet-európai munkaszövetkezetek tagsági munkaviszonyára, valamint a jugoszláv társult munkaszervezetekben az ott dolgozók munkavégzésére is.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave