Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A negatív diszkrimináció nyugat-európai jogi szabályozása

Az Európai Szociálcharta, a munkavállalók szociális jogairól szóló bizottsági Charta és a Római Szerződésnek az Amszterdami Szerződéssel kiegészített 13. pontja rendelkezéseinek megfelelően valamennyi közös piaci tagország szigorúan szankcionált törvényekkel mondja ki a munkajogi diszkrimináció közvetlen és közvetett alkalmazásának a tilalmát. Ezt konkretizálja a munkafeltételek, a szakképzés és a szakmai előmenetel, valamint a bérezés terén jelentkező egyenlő bánásmód elvének megvalósítását a tagállamok számára előíró 76/207. EK, a 75/117. EGK Irányelv, a munkavállalók faji és az etnikai hovatartozásától független diszkriminációmentes munkáltatói bánásmódjának előírását a tagállamoktól a 2000/43. EK Irányelv követeli meg. A munkáltatók által a munkavállalók sérelmére elkövetett valamennyi itt megemlített diszkrimináció esetére a 97/80. EK Irányelv a bizonyítási terhet megfordítja. Itt a munkáltatónak kell exculpálnia magát, hogy diszkriminációt az őt ezzel „vádoló” munkavállalója sérelmére nem követett el. Ennek megfelelően valamennyi közös piaci tagállam, de ugyanígy a már említett kölcsönhatás okából, valamint a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (International Labour Organisation – röv.: ILO) hatására a többi nyugat- és észak-európai állam (Skandinávia) is tiltja az alkalmazás és a bérfizetés terén a származási, nemi, faji, vallási, világnézeti és politikai meggyőződés, érdekképviselethez, nemzetiséghez való tartozás, családi, anyasági vagy fogyatékos állapot, valamint újabban a homoszexuális beállítottság miatti hátrányos megkülönböztetést. Az itt említett államok biztosítják a koalíciós szabadságot, és tiltják a szakszervezeti tagsággal összefüggő valamennyi – később még részletezésre kerülő – hátrányos megkülönböztetést, amelyet az EU-törvényszék gyakorlata kiterjesztett az egyes társadalmi csoportokat – főleg a nőket a részmunkaidő tekintetében – érhető közvetett diszkriminációra.113

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave