Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


3.2.2. Egyesült Királyság
Az Egyesült Királyságban nem áll fenn különbség kollektív és egyéni munkavita, valamint jogi és érdekvita között, hanem valamennyi bíróság elé vihető. Különbség csupán abban van, hogy míg a munkaügyi bíróság csak három ügycsoporttal foglalkozik, addig a rendes bíróság, a High Court (tartományi bíróság) az összes többivel. A munkaügyi bírósághoz tartozó három ügycsoport közül kettő kollektív munkajogi természetű. Az egyik csoportot a kollektív szerződésekkel, míg a másikat a munkaküzdelemmel kapcsolatos ügyek képezik.
Nagy-Britanniában a munkaügyi bíróság eljárása meglehetősen fonák. Ha ugyanis a munkaadói oldal indít pert, saját érveit zárt ajtók mögött adhatja elő, anélkül, hogy az alperesi érdekvédelem valamilyen formában képviseltethetné magát. Annak megítélése tekintetében pedig, hogy a munkaküzdelemben munkavállalói oldalon hozott intézkedések szükségszerűek, célszerűek vagy indokolhatók voltak-e, a munkaügyi bíróság diszkrecionális hatáskörben foglal állást. A diszkrecionális megítélés pedig többnyire a munkavállalói oldal hátrányára negatív előjellel jelentkezik. Ez a probléma már nem ilyen éles az ún. munkaügyi bírósági gyakorlatban, mert annak összetételében a jogi képesítéssel rendelkező elnök és 3 társbíró mellett olyan 24 laikus bíró működik, akik közül tizenkettőt szakszervezeti és ugyanennyit a munkáltatói érdek-képviseleti oldal delegál.862
862 Jura Europae III. Band 90.60-11-22. és 90.70-1-2. (Nagy-Britannia); III. Band 80.70., továbbá Tóth A.: A munkaügyi vitákat kezelő intézmény koncepciója. Vitatanulmány. Készült a Phare Szociális Párbeszéd c. projekt keretében, Budapest, 1993. (feldolgozva benne az Egyesült Királyság).

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave