Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


2.1. A sztrájk formái
  1. A sztrájkszervező alanya szerint megkülönböztetünk szakszervezet által szervezett sztrájkot és a munkavállalók által a szakszervezet kiiktatásával szervezett ún. vadsztrájkot, mely utóbbi a legtöbb államban jogellenes, az Egyesült Királyságban, Írországban, néhány más országban, valamint Magyarországon azonban megengedett.
  2. Kiterjedése alapján szó esik: ba) általános sztrájkról, amely több gazdasági ágazatot érint; bb) teljes sztrájkról, amely egy egész ágazatra terjed ki; bc) valamint vállalati, illetve üzemi sztrájkról. A kiterjedés alapján megkülönböztetnek még; bd) csoportos sztrájkot, amely két vagy több ipartelepre terjed ki; be) részleges sztrájkot, amely akkor áll fenn, ha a sztrájk az ágazat, a vállalat vagy az üzem egy részére terjed ki; bf) valamint súlyponti sztrájkot, ami az ágazat, a vállalat vagy az üzem kulcsszerepet betöltő részeire terjed ki.
  3. A sztrájk közvetlen célját figyelembe véve megkülönböztetnek harci, demonstrációs és figyelmeztető sztrájkot; ca) Harci sztrájk esetében a munkaküzdelem közvetlenül a sztrájk céljának megvalósítására irányul; cb) a figyelmeztető sztrájk annak kinyilvánítása, ha a követelés nem teljesül, bekövetkezik a sztrájk; cc) demonstrációs sztrájk esetében a munkavállalók meghatározott munkavállalói intézkedéssel szemben effektív munkabeszüntetés nélkül tiltakoznak.
  4. Technikai lebonyolítás szerint létezik: da) gombnyomásos sztrájk, amikor előre meghatározott jelzésre minden részleg egyszerre áll le; db) göngyölített sztrájk, amikor az üzemrészek egymást követően állnak le; dc) váltó sztrájk, amelynél az egyik részleg abbahagyja, a másik viszont újrakezdi a munkát; dd) munkalassítás, amelynek egyik válfaja a szabályok túlzott betartásával folyó munkavégzés; de) ülősztrájk, amely üzemfoglalással párosul.
  5. A viselkedés jellege alapján a szakirodalom megkülönböztet támadó és védekező sztrájkot. Az előbbi a meglévő állapotot kedvezőbbre kívánja változtatni, míg az utóbbi a meglévő állapot megőrzését célozza.
  6. Szó esik még rövid sztrájkról azzal a figyelmeztetéssel, hogy ha a követelést nem teljesítik, beindul a rendes sztrájk.
  7. A fő irányzatot tekintve megkülönböztetnek még gazdasági, politikai és vegyes célú sztrájkot, valamint
  8. A jogi elbírálás szempontjából: ha) megengedett és tiltott, illetve hb) jogszerű és jogellenes sztrájkot.881
881 Lásd a 9. és 11. jegyzetek hivatkozott műveit.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave