Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A bizonyítási teher

A bizonyítási teher a büntetőeljárásban főszabályként a vádlón nyugszik, nem kivétel ez alól a közösség elleni uszítás, a nemzeti jelkép megsértése, az önkényuralmi jelkép tiltott használata, a nemzeti szocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása és a szerzői jog megsértésének bűncselekménye sem. Különleges azonban a helyzet a rágalmazás és a becsületsértés esetén. Csak a tényállítások valósága bizonyítható – a becsületsértő véleményeknél ez nyilvánvalóan kizárt; a becsületsértő vélemény jogellenességét a vádló bizonyítja. A rágalmazás, becsületsértés bűncselekménye megvalósulásának nem feltétele, hogy a tényállítás tartalmilag valótlan legyen, vagyis ezek a bűncselekmények ténybeli valóságuk esetén is létrejöhetnek.1030 Egy sérelmes állítást kifogásolva a magánvádló sértettnek elegendő arra hivatkoznia, hogy ez az állítás hamis. Ebben az esetben a bizonyítási főszabály olyan vonatkozásban „megfordul”, hogy nem a magánvádlót terheli annak a kötelezettsége, hogy az elkövető által állított (híresztelt) tény valóságtartalma ellentétes az objektív valósággal, hanem a vádlott köteles bizonyítani az általa állított (híresztelt) tény valóságtartalmát s a bizonyítás terhe a vádlotton nyugszik, aki a felrótt tényállításokat tette (BH1998. 412.).

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave