Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


Területi szintek rivalizálása

Már szóltunk a szövetségi és tagállami szintek közötti területi viszonyrendszer (eltérő kompetenciák, szupremácia klauzula etc.) közpolitika-alakító hatásairól. Ez a fajta föderalizmus, mint a szövetségi és a tagállami szint kompetenciáinak, hatásköreinek egymáshoz való viszonya (intergovernmentalism) állandósult, alapvető dinamizáló témája az amerikai közpolitikai napirendnek. Amíg eredendően tagolt, 1776–1787 között konföderális, majd 1787 után föderális államberendezkedés az amerikai alkotmány által deklaráltan meghatározott és így sok szempontból korlátozott központi, szövetségi szint mellett jelentős alkotmányos önállósággal felvértezett tagállami rendszer épült ki.

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave