Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


Nemzetállami dezintegráció Európában

Amíg az elmúlt közel négy évtized során a központi államot Nyugat-Európában alkotmányos és rendezett politikai keretek között a szubnacionális szintek a regionalizmus és regionalizáció folyamatain keresztül „kezdték ki”, addig 1989–1990 után a posztkommunista régióban a nemzetállami dezintegráció volt a meghatározó, egyúttal jelentősen átrajzolva Kelet-Közép-Európa és a Nyugat-Balkán térképeit. Sajátos makroregionális élmény, hogy az említett térségek nagyjából egyszerre tapasztalhatták meg a nemzeti dezintegráció, illetve az európai integráció (europaizáció) folyamatát az 1990–2000-es években. A nemzetállami dezintegrációs folyamatok a föderális alapú államszocialista rendszerek Szovjetunió, Jugoszlávia, Csehszlovákia bukásával indultak meg, ahol az utódállamok etno-nacionális nemzetállamokként születtek meg.

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave