Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


A tisztán államközpontú szemlélet fellazulása

A globalizációval egyúttal új, nem állami szereplők is előrébb léptek a nemzetközi kapcsolatok területén. A multinacionális nagyvállalatok (TNC) szerepe a gazdasági munkamegosztásban napjainkra rendkívüli mértékben felértékelődött. Magának a nemzetközi kereskedelemnek a világkereskedelemből származó összes, GDP-ből való részesedése az 1970-es évek 10%-os arányáról 1990-re 33%-ra növekedett, 2003-ra pedig elérte a 42%-ot. Napjainkra a transznacionális multik által lefedett gazdasági monopóliumok adják a glóbusz ipari termelésének több mint a felét és a megtermelt összes GDP felét – és ez az arány egyre csak növekszik. Mára az erőteljesen globalizálódott világgazdasági körülmények közepette a TNC-k rendkívül erős gazdasági és egyre többször közvetlen politikai nyomásgyakorló eszközökkel bírnak, amelyekkel szemben a hagyományos állami szereplők, benne maga a kormányzat eszközei (versenyszabályozás; állami adópolitikák etc.) sokszor elavultnak és provinciálisnak tűnhetnek. A termelés és a tőke korábban soha nem látott koncentrációja legalább annyi veszélyt hordoz magában, mint lehetőséget.319 Ugyanakkor a pénzügyi–gazdasági sebezhetőség (és vele a tőkejavak egyre differenciáltabb eloszlása) mellett a globalizáció egyéb instabilizáló hatásai szintén ismeretesek. Úgymint a világméretű környezetszennyezés, az ökológiai globalizáció, amelyre már az 1990-es években megérkeztek a nemzetközi politikai válaszkísérletek: Rio de Janeiro klímakonferencia 1992-ben; Kiotó klímakonferencia és direkt kötelezettségvállalások 1997-ben. A rendkívüli demográfiai (a 3. világ rohamos népességgyarapodása), illetve migrációs folyamatok egyre inkább közvetlen problémaként jelentkeznek a fejlett demokráciákban is. Példaként lásd az egykori gyarmati országok migránsainak másod- és harmadgenerációs leszármazottjai, illetve egyéb hátrányos helyzetű csoportok erőszakos megmozdulásai Párizsban 2005-ben, Londonban 2011-ben, vagy a svéd nagyvárosokban 2013-ban.

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave