Farkas Alexandra

Példák az áfatörvény alkalmazásához


Tesztautó mint termékértékesítés

A személygépkocsi-kereskedelem területén gyakran előfordul hogy a személygépkocsi-kereskedő adóalany a beszerzéskor még nem tudja, hogy állít-e be tesztautót a megvásárolt gépkocsik közül. (Zárójelben kell megjegyezni, hogy a személygépkocsi beszerzését terhelő áfa – a bérbeadással történő hasznosítás esetkörén túl – csak abban az esetben vonható le, ha a beszerzés továbbértékesítési célú. A továbbértékesítési cél az áfában azonban csak abban az esetben valósul meg, ha az adóalany a beszerzett terméket saját célú használat, hasznosítás nélkül értékesíti, ami egy tesztautónál nem valósul meg, hiszen annak lényege éppen az, hogy a kereskedő azt marketingcélokra – ideiglenesen ugyan, de – felhasználja.) Azokban az esetekben, amikor a kereskedő még nem tudja, hogy beállít-e egy tesztautót a beszerzett személygépkocsi-szállítmányból – így az összes személygépkocsi első körben készletre kerül – minden egyes személygépkocsi beszerzése kapcsán fennáll a továbbértékesítési cél, ezért az áfa teljes egészében levonható. Ugyanakkor abban az esetben, ha utóbb ezen körülményekben változás következik be, azaz az adóalany egy olyan személygépkocsit állít be tesztautónak, amelyre tekintettel – a továbbértékesítési célt a beszerzéskor vélelmezve – adólevonási jogot gyakorolt (gyakorolhatott), akkor ezen tesztautóra vonatkozóan az adóalanynak adófizetési kötelezettsége keletkezik, mégpedig az Áfa tv. 11. § (2) bekezdés b) pontja alapján.

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2015

ISBN: 978 963 295 858 3

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Példatárunk foglalkozik többek között az áfaalanyiság, az egyes forgalmi adóztatás alá eső ügyletek kérdésével, a teljesítés helyének és idejének, az adóalapnak, az adómentességeknek, valamint a közösségi és az egyéb külföldi ügyleteknek a gyakorlatban előforduló legfontosabb problémáival. Ezen túl számos példát és megoldást tartalmaz a számlázással, a különös adózási módokkal, valamint a fordított adózása alá eső esetkörökkel kapcsolatban is. A példákon keresztül történő szemléltetés hathatós segítséget nyújt a jogalkalmazóknak a gyakorlatban felmerülő áfaügyletek könnyebb kezeléséhez, megoldásához.

A könyv rövid elméleti ismertetés mellett az egyes példák gyakorlati megoldására helyezi a hangsúlyt. Így hasznos gyakorlati kiegészítője a Kiskönyvtár az áfáról sorozatunkban eddig megjelent, elsősorban az elméleti joganyagok ismertetését célzó korábbi köteteinknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/peldak-az-afatorveny-alkalmazasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave