Kende Tamás, Nagy Boldizsár, Sonnevend Pál, Valki László (szerk.)

Nemzetközi jog

2., átdolgozott kiadás


1063  A szovjet csapatok magyarországi állomásozását kizárólag jogi szempontból tárgyaljuk, így figyelmen kívül hagyjuk azt az egyébként nyilvánvaló tényt, hogy a Rákosi- és Hegedűs-féle kormányzatok a szovjet katonai jelenlétnek köszönhették hatalmukat. Figyelmen kívül hagyjuk azt is, hogy az osztrák államszerződés megkötése (1955. május 15.) és a szovjet csapatok Ausztriából való kivonása (1955. október 25.) után elvben megszűnt az állomásozás jogszerűsége. (A szovjet erők addig az 1947. évi párizsi békeszerződés alapján, az ausztriai egységekkel való összeköttetés biztosítása céljából állomásoztak Magyarországon.) Az osztrák államszerződés megkötése előtt egy nappal (május 14.) ugyanis megalakult a Varsói Szerződés Szervezete, amelyet Moszkva egyebek között éppen legitimációs céllal hozott létre. 1957-ben Budapesten aláírták ugyan a Magyar Népköztársaság területén ideiglenesen állomásozó szovjet csapatok jogi helyzetéről szóló egyezményt (1957. évi 54. törvényerejű rendelet), ez azonban nem az állomásozás jogalapját, hanem csupán feltételeit határozta meg.

Nemzetközi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2019

Nyomtatott megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 295 908 5

Létezhet-e nemzetközi jog Putyin, Trump és Kim Dzsong Un világában? Többet érnek-e a szerződések, mint a papír, amelyre írták őket?

Jelen tankönyv szerzői – az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, a Nemzetközi Jogi Tanszéken oktató, vagy ott tanult szakemberek – szenvedélyesen vallják, hogy a nemzetközi jog a 21. században nem kevésbé fontos mint a Westfáliai béke óta bármikor. Mindennapi létünk elképzelhetetlen lenne a tengerjog, a légijog, a folyók szabályozása nélkül, nem folyhatna kereskedelem, ha korlátait nem a nemzetközi jogi egyezmények rögzítenék, eluralkodhatna az önkény, ha nem lennének emberi jogaink. A menekültek a nemzetközi jogtól várják a segítséget és az őket távoltartók is a nemzetközi jog alapelvére, a szuverenitásra hivatkoznak.

A nemzetközi jog: nyelv, amelyen a nemzetközi színtér szereplői megfogalmazzák kölcsönös igényeiket, és amelyen megszabják jövőbeli magatartásuk irányát.

Ez a tankönyv 38 gazdagon adatolt, jogeseteket bőséggel felsorakoztató, térképeket segítségül hívó fejezetben győzi meg olvasóit: a világ folyamatainak értelmezéséhez, akár jogszerűek a tettek, akár durva jogsértések, a nemzetközi jog ismeretén át vezet az út.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-nagy-sonnevend-valki-nemzetkozi-jog-2018//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave