Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


191 Amint azt a 7. fejezet végén látni fogjuk, 1921 és 1938 között, míg egy vezető brit biztosítási vállalat, a National Mutual Life Assurance Society elnöke volt, John Maynard Keynes kulcsszerepet játszott az életbiztosítást irányító és meghatározó hagyományos alapelvek erkölcsi lerombolásában. Elnöksége alatt nem csupán a változó hozamot termelő értékpapírok felé erősen orientálódó „aktív” befektetési politikát támogatta (szakított a kötvényekbe történő befektetés hagyományával), de védelmébe vette a (piaci áron történő) vagyonértékelések liberális kritériumait, valamint még a profitok kötvénybirtokosok közötti, meg nem becsült részvénypiaci „nyereségek” által finanszírozott bónuszokon keresztül megvalósuló szétosztását is. Mindezek a tipikus, a hagyományos biztosítási alapelveket érő keynesi támadások súlyos helyzetbe sodorták vállalatát, amikor 1929-ben a tőzsdepiac összeomlott, és lesújtott a nagy gazdasági válság. Ennek eredményeképp Keynes igazgatósági tagtársai elkezdték megkérdőjelezni az általa használt stratégiát, illetve döntéseit is. A két fél között nézeteltérések támadtak, ami Keynes 1938-as felmondásához vezetett. Így magyarázta tettét: „kétlem, hogy a hatalmamban állna a vezetés hibáinak helyrehozása, és többé nem vagyok hajlandó felelősséget vállalni értük.” Lásd John Maynard Keynes, The Collected Writings (London: Macmillan, 1983), 12. kötet, 47. és 114–154. oldal. Lásd még Nicholas Davenport, „Keynes in the City”, in: Essays on John Maynard Keynes (szerk. Milo Keynes, Cambridge: Cambridge University Press, 1975), 224–225. oldalát. Végül lásd az 540. lábjegyzetet.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave