Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1090 Kontextus: a sztoikus princípiumelmélet ismertetése, melyet Euszebiosz Arisztoklész A filozófiáról című művének 7. könyvéből vesz át. Arisztoklész kétségkívül korának gyermeke (lásd 1F jegyzetét), amennyiben Platónt a sztoikus princípiumelmélethez hasonítja (lásd Diogenész Laertiosz 3.69); azonban – mint Theophrasztosznál láthatjuk (Szimplikiosz, Kommentár Arisztotelész Fizikájához 26,11–13, Diels, Doxographi Graeci, 484–485) – a Timaiosz kozmológiáját már Zénón idején is olyan elméletként olvasták, amely két princípiumot tételez: istent és az anyagot. Ezt az olvasatot valószínűleg Xenokratész kezdeményezte. Nekünk úgy tűnik, mintha „sztoicizálná” Platónt; valójában, bár kronológiai okokból nem lehetett Zénón mestere (dacára Diogenész Laertiosz 7.2 állításának), az ő tanai befolyásolhatták az utóbbi filozófust. Xenokratész saját elméletében a princípiumok az Egy (más néven Zeusz, illetve Értelem), valamint „a mindig áramlásban lévő” (aenaon); az utóbbi azonosítása az anyaggal kézenfekvő volt a doxográfusok számára (lásd Sandbach [304], 35–36).

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave