Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1190 Kontextus: a szövegrész néhány sorral E után következik, témája a „teljes vegyülés”. Többnyire feltételezik, hogy Khrüszipposz a csepp bor és a tenger példáját Arisztotelésztől kölcsönzi (A keletkezés és a pusztulás 326a26–28), értelmezése pedig válasz az övére. Sandbach [304], 33–34 azonban tagadja Arisztotelész direkt befolyását. Szerinte Khrüszipposz Arkeszilaosznak az „elrothadt lábbal” kapcsolatos polemikus tréfájára (E) akarhatott reagálni, felcserélve e példát a víz és a bor keverékével; ezt a cserét már valamelyik akadémikus is elvégezhette, és a bor és víz keverésének példájához nem volt szükség Arisztotelészre, hiszen ez a görögök mindennapos gyakorlata volt. Ezek az érvek nem kényszerítőek, bár Sandbach joggal hívja föl a figyelmet E nem-arisztotelészi dialektikus kontextusára. Feltehetjük, hogy Arkeszilaosz példájával egy olyan tan fonákságát kívánta megvilágítani, amelyet már tárgyaltak két folyadék keveredése példájának felhasználásával. Általában véve a keveredésre vonatkozó sztoikus tanok túl sok arisztotelészi vonást mutatnak ahhoz, hogy tőle tökéletesen függetlenül fogalmazódhattak volna meg.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave