Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1218 Kontextus: kommentár Az égbolt 1.9, 279a11-hez, ahol Arisztotelész tagadja, hogy létezne hely, űr vagy idő a világon kívül. Az itt ismeretett gondolatkísérletről aphrodisziaszi Alexandrosz szintén beszámol (SVF 2.536), azonban nem tulajdonítja azt a sztoikusoknak. Szimplikiosz tőle kölcsönzi azokat az ellenvetéseket, melyeket szemelvényünket követően tesz. Lucretius hasonló érvet használt a mindenség végtelenségének bizonyítására (10B 3). Az érv forrása vagy Eudémosz, aki a püthagoreus Arkhütasznak tulajdonítja azt mint a testek és a tér végtelenségének bizonyítékát (DK 47 A24), vagy maga Arkhütasz. Alexandrosz és Szimplikiosz ellenvetése szerint a sztoikusok jogosulatlanul tételeznek határtalan űrt, mert az űrre vonatkozó definíciójuk („amit egy test elfoglalhat”, B 1) megkívánná a határtalan test lehetőségét, amit viszont ők maguk sem fogadnak el. De ez az ellenvetés nem hozná zavarba a sztoikusokat. Tekintettel modalitáselméletükre (vö. 38E 3) és arra, hogy nem köti őket az arisztotelészi elv, mely szerint minden lehetőség előfeltételezi a neki megfelelő ténylegességet, nyugodtan válaszolhatják, hogy a határtalan test nemlétezéséből nem következik semmi az űr befogadóképességének határaira nézve.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave