Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1325 Kontextus: az „illendőség” (decorum, prepon) tárgyalása. E szövegrészt és Cicero művének egy további részletét (1.101) rendszeresen Panaitiosz pszichológiájára vonatkozó forrásként kezelik; gyakran úgy értelmezik (vö. Rist [303], 182–184), hogy az itt felvázolt tanítás eltérést jelent Khrüszipposz racionális monizmusától a lélek arisztotelészi kettéosztásának az irányában (például Nikomakhoszi etika 1.13, 1102b16–1103a3); utóbbi megkülönbözteti egyfelől az értelmet, másfelől az irracionális törekvőképességet, mely engedelmeskedhet vagy megtagadhatja az engedelmességet az értelemnek. Azonban ami Arisztotelészre emlékeztet, az nem annyira az az elgondolás, hogy „a késztetést engedelmessé kell tennünk az értelem iránt” – az „irracionális” (alogosz) vagy „túlzott” késztetést Khrüszipposz maga is „az értelem iránti engedetlenséggel” magyarázza (65J) –, mint inkább az elméleti és gyakorlati tevékenység implicit megkülönböztetése. Azonban ez utóbbi is bevett volt a sztoikusok körében, vö. Diogenész Laertiosz 7.130: „az értelmes élőlényt a természet alkalmasnak alkotta meg az elmélkedésre és a cselekvésre”; lásd még 61D.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave