Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1328 Kontextus: azon tanítás kifejtése, mely szerint az erények „élőlények” (vö. 61E). Seneca épp a „jóváhagyás” fogalmát fejtegeti: „Rögtön azután sétálok, mihelyst azt mondtam: »sétálnom kell«, és elfogadtam ezt az ítéletemet.” Seneca számadása nem illeszkedik a khrüszipposzi pszichológiához, amennyiben „a késztetést a sétálásra” úgy kezeli, mint ami megelőzi a jóváhagyást az oksági sorban, és amit ily módon el kell fogadnunk vagy el kell vetnünk; vö. Inwood [547], 176, 282, 193. jegyzet. Khrüszipposz tanításában a késztetés a jóváhagyás – a cselekvést eredményező döntés – összetevője, lásd 33I. Véleménykülönbségét Kleanthésztól nehéz megmagyarázni, de talán ahhoz lehet köze, hogy Khrüszipposz a legkevésbé sem akarta azt sugallni, hogy a testi mozgások, akár csak lokálisan is, elválaszthatók az elme tevékenységétől. Kleanthész magyarázata szerint a sétálás az elme által irányított pneumatikus mozgás a lábban. Khrüszipposz állítása, mely szerint a sétálás egyszerűen az elme működése, azt jelenti, hogy a láb mozgásai nem egy megelőző döntés eredményei, hanem ténylegesen azonosak az elme jóváhagyásával és késztetésével a sétálásra. További elemzést ad Rist [303], 33–34; Inwood [547], 50–51.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave