Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1502 Kontextus: a „javak” (agatha) ismertetésének vége, a „közömbös dolgok” (adiaphora) tárgyalásának kezdete. Diogenész Laertiosz művének modern kiadásai az első mondatot rendszerint, ám helytelenül, az előző bekezdés utolsó mondataként szedik. A sztoikus etika Sztobaiosznál található doxografikus összefoglalása a létezők ugyanezen felosztásával kezdődik (2.57, 19–20, Wachsmuth); vö. Long [561], 55–56. A doktrína jórészt Platón hasonló gondolatainak „sztoicizált” változata: az, hogy az egészség, erő, szépség és gazdagság hasznunkra válnak, ha helyesen használjuk őket (orthé khrészisz), de helytelen használat esetén ártanak nekünk, a Menónban (87e–88a) és az Euthüdémoszban (280e) is megjelenik, a létezők felosztása jó (agathon), rossz (kakon) és „közbülső” (metaxü tutón) dolgokra pedig a Gorgiaszban (467e) tűnik fel (ott az olyan „közbülső” dolgok, mint az ülés vagy a járkálás „olykor a jóban, olykor a rosszban részesednek, olykor pedig egyikben sem”). A Menón 88c-ben Szókratész úgy érvel, hogy az erény feltétel nélkül a javunkra van (óphelimosz eszti), ezért egyfajta bölcsességnek (phronészisz) kell lennie. Arisztotelész (Topika, 6.9, 147a34) szerint az „ami javunkra válik” (to óphelimon) megjelölés hétköznapi jelentése: „ami jót eredményez” (to poiétikon agathu).

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave