Sedley David N., Long Anthony A.

A hellenisztikus filozófusok


1753 Kontextus: Galénosz Poszeidónioszra támaszkodva támadja Khrüszipposz monisztikus pszichológiáját, amely tagadja az értelmes és értelem nélküli lélekrészek platóni típusú megkülönböztetését. Poszeidóniosz álláspontja szerint, amelyet Galénosz is támogat, a végcélra és az erényekre vonatkozó tan helyessége a szenvedélyek (pathosz) helyes értelmezésének függvénye: ezek akkor keletkeznek, amikor a lélek értelem nélküli része uralkodik (5.6.1–5). Galénosz értelmezése szerint Poszeidóniosz azt állítja, hogy a természettel egyetértésben élt élet „a jobbik rész irányításának követését” jelenti, „ahogy Platón is tanította” (5.6.6–9); vagyis azt, hogy az értelmet, nem pedig a szenvedélyeket követve élünk. Ez a végcélnak az az értelmezése, amelyet Khrüszipposz és követői figyelmen kívül hagytak.

A hellenisztikus filozófusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 709 8

Anthony A. Long és David N. Sedley a hellenisztikus filozófia kutatásának legnagyobb tekintélyei közé tartozik. Forrásgyűjteményük az epikureizmus, a sztoicizmus, az akadémiai szkepticizmus és a pürrhónizmus legfontosabb forrásszövegeit vonultatja föl tematikus rendben, az egyes fejezetekhez tömör, ugyanakkor finom és mélyreható elemzéseket tartalmazó filozófiai kommentárt csatolva.

A hellenisztikus filozófusok alapmű: a forrásokat általánosan e kötet hivatkozási rendszere szerint idézik, Long és Sedley elemzései pedig a területen folyó új kutatások kiindulópontjául szolgálnak. A könyv jelen kiadásával a magyar olvasó első ízben kaphat átfogó képet a hellenisztikus filozófia forrásairól, fogalomkincséről és a korszakban létrejött kifinomult filozófiai elméletekről.

A magyar kiadás szerkesztője Bene László, fordítói Bárány István, Bene László, Böröczki Tamás, Brunner Ákos, Simon Attila és Szekeres Csilla. A kiegészítő bibliográfiát Brunner Ákos, Németh Attila és Veres Máté állította össze.

Hivatkozás: https://mersz.hu/long-sedley-a-hellenisztikus-filozofusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave